logo
moodle
logo75

PolishEnglishGermanKazakhUkrainianRussian

Wiersz może być darem?

W czwartek, 2 listopada,  w naszej szkole została przeprowadzona akcja „Podaruj wiersz”, której inicjatorem jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta. Poeta miał zwyczaj pisania do przyjaciół, ważnych dla niego osób, artystów i obdarowywania ich autografami swych wierszy. Ten gest ofiarowania słów poezji innym osobom stał się inspiracją do rozpowszechnienia społecznej akcji związanej z przepisywaniem wierszy.

Udział w akcji polega na przepisaniu wybranego wiersza na przygotowanej karcie papeterii i podarowaniu go konkretnej osobie. O idei akcji tak mówił prof. Paweł Próchniak, członek Rady Fundacji im. Zbigniewa Herberta – pomysłodawca i moderator akcji: „Poezja jest darem. Otrzymujemy ten dar, ale możemy też nim się dzielić. Warto to robić. Przepisanie i podarowanie wiersza może być gestem przyjaźni lub wdzięczności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję. Jest to również intymny akt podarowania innym swojego czasu, swojej wrażliwości i obecności, której formą jest odręczne przepisanie wiersza, ofiarowanie go. Niech to będzie prosty, ludzki gest – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni”.

We współczesnym świecie brakuje nam coraz częściej międzyludzkich relacji, budowania więzi społecznych, ale i zwykłych rozmów, dlatego spędziliśmy czas warsztatów „off-line”. Młodzież czytała wybrane wiersze, odręcznie przepisywała utwory i obdarowywała się nimi. Był czas na rozmowę, zachwyt słowem pisanym, ale i spontaniczne dedykacje. Pamiętajmy, że ofiarowanie słów poezji to jak wyciągnięcie do kogoś ręki, podanie dłoni, to nasza duchowa obecność, ale też wsparcie i miły gest. W akcji wzięły udział klasy: 1LO, 1TP, 1TŻ A, B, 3 LO i 3TP. Wszystkich chętnych do dzielenia się wierszem zapraszamy do biblioteki szkolnej. Akcja w naszej szkole potrwa do 30 listopada.

 

Monika Szabat

Izabela Kępa

Zapraszamy do Galerii zdjęć

Comments are closed.
Ważne linki
Kategorie