Czesław Miłosz tematem projektu klasowego w naszym gimnazjum!
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku twórczego Czesława Miłosza dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłosił rok 2011 Rokiem Czesława Miłosza. Uczniowie klasy II gimnazjum postanowili włączyć się w obchody Roku Czesława Miłosza. To doskonała okazja do poznania sylwetki i twórczości poety, a także popularyzacji zbiorów bibliotecznych. Uczniowie pracowali w czterech grupach pod czujnym okiem nauczycieli – opiekunów. Grupa I przygotowała okolicznościowe wydanie gazetki szkolnej „Po dzwonku” i konkurs wiedzowy na temat życia i twórczości poety. Zadaniem grupy II było opracowanie biuletynu informacyjnego na temat historii Litwy – tak bliskiej poecie oraz prezentacja wystawy na szkolnym korytarzu. Kolejna grupa uczniów klasy II wykonała mapę podróży i miejsc związanych z Czesławem Miłoszem, prezentację multimedialną poświęconą życiu i twórczości poety. Grupie IV powierzono zadanie zorganizowania wystawy dzieł Miłosza w szkolnej bibliotece oraz opracowanie albumu fotografii poety. Podsumowanie projektu odbyło się 29 marca i stało się okazją do ponownego spotkania z dziełami i poezją Miłosza.
Nasz podzespół był odpowiedzialny za przygotowanie Biuletynu informacyjnego dotyczącego historii Litwy-miejscu narodzin Czesława Miłosza.
Ja czyli Kornelia Jacuszek za przygotowanie rysu historycznego Litwy i genezy unii polsko-litewskiej. Wspólnie z kolegami pokusiliśmy się o powiedzieć na pytanie co łączyło Miłosza z Litwą.
Michał Siadkowski opracował mapki obrazujące zmianę granic Litwy przed i po unii z Polską, oraz obecnie. Bartosz Warda był odpowiedzialny za oprawę techniczną i komputerową. Wszyscy razem pracowaliśmy nad szatą graficzną. Mamy nadzieję że efekt końcowy pozyska wasze uznanie.
Jacuszek Kornelia
Grupa IV , Izabela Kępa
Monika Bartoszcze, Małgorzata Berecka, Angelika Kowalczyk, Magdalena Terlecka, Paulina Zaręba, Grzegorz Mazur, Sławomir Zarzeczny.
Zadaniem grupy IV było wykonanie tablic informacyjnych o życiu i twórczości Czesława Miłosza, zgromadzenie książek oraz wydawnictw albumowych, encyklopedii , słowników oraz wykonanie albumu fotografii o Czesławie Miłoszu.
Pracowaliśmy w następujących etapach:
Na pierwszych zajęciach zaplanowaliśmy pracę, przydzieliliśmy zadania projektowe oraz omówiliśmy kryteria oceny. Na kolejnych zajęciach podzieliliśmy się na dwie grupy, jedna z grup musiała zebrać informacje o życiu i twórczości poety (książki, artykuły prasowe, cytaty). Druga grupa miała za zadanie zgromadzenie fotografii, wydawnictw albumowych dotyczących życia prywatnego i zawodowego poety. Na następnym spotkaniu prezentowaliśmy zgromadzone materiały oraz dokonaliśmy ich selekcji. Zaplanowaliśmy również formę wizualną albumu oraz wystawy. Skanowaliśmy i drukowaliśmy zdjęcia oraz poprawialiśmy stylistycznie napisane teksty. Na ostatnich zajęciach wykonaliśmy album fotografii
o Czesławie Miłoszu p.t „Czesław Miłosz Portrety” , wykonaliśmy tablice „Rok 2011- Rokiem Czesława Miłosza” oraz przygotowaliśmy wystawę książek , albumów , artykułów o Czesławie Miłoszu.
Angelika Kowalczyk
Projekt związany z Czesławem Miłoszem i jego twórczością był podzielony między cztery grupy. Właśnie nasza grupa w składzie: Emilia Gajak, Klementyna Dybka, Damian Dziuba, Mateusz Krzewiński, Mateusz Wójcik, Rafał Stanicki i Przemysław Błasik pod wodzą pana prof. Romana Adamczyka mieliśmy zająć się stworzeniem prezentacji multimedialnej oraz mapy podróży sławnego poety pt. „Śladami Czesława Miłosza”.
Podzieliliśmy się na dwie podgrupy i pracowaliśmy w nich. Każdy miał wyznaczone zadania, które musiał wykonać. Grupa działała zgodnie, współpracowaliśmy ze sobą. Prezentacja tego, co wykonaliśmy odbyła się 29.03.2011r.
Emilia Gajak
Paweł Gruszczyk i Jakub Jurek zajęli się gazetką „Po dzwonku”. Na początku ustalili oni z Panią Szabat, co będzie się w owej gazetce znajdowało. Następnie przy pomocy dostępnych źródeł napisali cały tekst oraz podzielili go na rozdziały, których w efekcie końcowym jest jedenaście. Na koniec wykonano szatę graficzną pisma, projekt nowego logo i ostatnie poprawki. W wyniku ich pracy pismo zawiera m. in. życiorys Czesława Miłosza, aforyzmy jego autorstwa, fragmenty korespondencji, miejsca z nim związane oraz wiele, wiele zdjęć. Gazetka będzie niezbędna do poprawnego napisania konkursu wiedzy o Miłoszu (ułożone są do niej pytania).
Tym właśnie konkursem zajęli się Katarzyna Znamierowska i Karolina Pielach. Miały one również duży wkład w plakaty o poecie. Stopniowo przez cały marzec układały pytania dotyczące Czesława Miłosza. Przygotowały również tekst, z którego będzie można uczyć się do konkursu (są w nim zawarte wszystkie potrzebne informacje). Termin konkursu nie jest jeszcze ustalony.
Pozostali członkowie grupy, czyli Kamil Orzechowski, Arkadiusz Banach i Piotr Januszek mieli za zadanie zrobić plakaty dotyczące życia i twórczości poety. Przy pomocy reszty grupy w kilka zajęć uporali się z projektem i wykonaniem poszczególnych plansz. Całą wystawę zatytułowano „Śladami Czesława Miłosza”. Plakaty zawierają dużo zdjęć, tekstu, ciekawych informacji o języku poetyckim i twórczości a także wspomnienia innych o Czesławie Miłoszu. Efekty pracy chłopaków można podziwiać w sali nr 2.
Paweł Gruszczyk