logo
moodle
logo75

PolishEnglishGermanKazakhUkrainianRussian

CAŁUSKI PSZCZELOWOLSKIE
WPISANE NA LISTĘ PRODUKTÓW TRADYCYJNYCH

 

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju) – Okrągłe, niewielkie ciasteczka.
Kształt (zewnętrzny i na przekroju) – Okrągły, półpłaski, przekrój o zwartej, lekko porowatej strukturze.
Wielkość – Średnica pomiędzy 15 a 20mm.
Barwa(zewnętrzna i na przekroju) – Złotobrązowa, w zależności od odmiany miodu mniej lub bardziej intensywna, w przekroju o ton jaśniejsza.
Konsystencja, „wrażenie w dotyku” – Twarda, jednocześnie krucha, rozpływająca się w ustach. Miękną pod wpływem wilgoci w powietrzu z powodu higroskopijności miodu.
Smak i zapach – Smak słodki, łagodny. Zapach miodu, przypraw korzennych i wosku pszczelego.
Cechy mikrobiologiczne i fizyko-chemiczne – Przechowywane bez dostępu powietrza zachowują świeżość przez długi czas, dzięki temu, że, wypieka się je na blachach smarowanych woskiem pszczelim.
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu
Miód w odróżnieniu od cukru, posiada wiele walorów dietetyczno-smakowych, które ujawniają się w wypiekach miodowych i nadają ciastu szczególną trwałość i charakterystyczny smak. Dlatego ciasto miodowe ze względu na te walory miało swoich licznych zwolenników, zwłaszcza wśród środowisk bardziej lub mniej związanych z pszczelarstwem. A takim miejscem była i jest Pszczela Wola, gdzie kontynuowano bogate tradycje pieczenia ciast miodowych, ucząc przyszłych pszczelarzy ich wypieku w trakcie realizacji zajęć w Technikum Pszczelarskim.

Żmudne i pracochłonne jest wypiekanie „całusków”. Małe kuleczki trzeba formować ręcznie, genialny pomysł na zajęcie czasu „Szkolnej Gawiedzi”, która cierpliwie czeka na efekt końcowy. Soki trawienne pobudzone zapachem miodu i przypraw korzennych, unoszących się w pracowni, buzują w całym młodzieńczym ciele, by z niepohamowaną zachłannością dobrać się do tych pyszności.
Przez dziesięciolecia ta swoista manufaktura całuskowa trwa niezmiennie, wzbudzając w młodych zmysłach i umysłach tę samą zachłanność na miodowe przysmaki. Liczni przybysze przewijający się przez korytarze i pokoje, zawsze gościnnej Pszczelej Woli, zachowują się podobnie. Kto raz zasmakował „całusków pszczelowolskich” nie może się oprzeć ich niewątpliwej „urodzie” smakowej. Przewrotna nazwa, rozsławiana w całej Polsce, poprzez rozliczne wystawy i imprezy, niezmiennie kojarzy się z Pszczelą Wolą. Najpierw wzbudza ciekawość, by po zasmakowaniu wzbudzić zachwyt u nie jednego łasucha.

Głównym propagatorem i realizatorem tej idei był jeden z pierwszych absolwentów tej szkoły, a później jej wieloletni nauczyciel p. Mieczysław Wojtacki. O ponad pięćdziesięcioletniej tradycji wypiekania specyficznej wersji ciasteczek miodowych zwanych „całuskami” świadczą liczne cytaty z artykułów zamieszczanych w miesięczniku dla pszczelarzy pt. „Pszczelarstwo”, kilku rocznikach „Kalendarza Pszczelarskiego”, „PoradnikuPszczelarskim” oraz zdjęcia autorstwa p.M.Wojtackiego. Najstarszą wzmiankę można znaleźć wPszczelarstwie z 1955roku, w artykule „10 lat Pszczelej Woli”.

 

 

wbijamy jajka

wsypujemy cukier

ucieramy do białości

wlewamy miód

wsypujemy przyprawę do pierników

dokładnie mieszamy

wsypujemy część mąki

dodajemy sodę oczyszczaną

mieszamy

wykładamy na stolnicę z resztą mąki

zagniatamy ciasto

formujemy wałeczki

tniemy na kawałeczki 1 cm

formujemy kuleczki

układamy na blachę posmarowaną woskiem

symetrycznie jak w ulu

próba wypieku

pieczemy w temperaturze 180st.C

zsuwamy łopatką do pudełka

po wyjęciu z piekarnika

duuuużo całusków

ich wielkość to 1,5 do 2 cm

przechowywanie

Smacznego!

Ważne linki
Kategorie