logo
moodle
logo75

PolishEnglishGermanKazakhUkrainianRussian

Zapraszamy do udziału w realizowanych przez szkołę projektach unijnych. Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli od kilku lat prowadzi projekty finansowane ze środków europejskich, w ramach których nasi uczniowie wyjeżdżają wraz z opiekunami na staże zawodowe do jednego z krajów europejskich.

Materiały z projektów:

W ramach programu współfinansowanego przez Unię Europejską w dniach 25 listopada – 9 grudnia 2023 r. nasza ośmioosobowa grupa z ZSR CKZ w Pszczelej Woli wraz z dyrektorem szkoły wzięła udział w projekcie realizowanym w Spoleto we Włoszech w regionie Umbrii. Koszt projektu wyniósł 15 044 euro. Przed wyjazdem uczestniczyliśmy w przygotowaniu kulturowym i pedagogicznym, szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kursie języka włoskiego. Wiele uwagi w czasie przygotowań, ale również realizacji projektu za granicą poświęciliśmy zagadnieniom związanym z ochroną środowiska. Przygodę z projektem rozpoczęliśmy od wylotu z lotniska Warszawa-Modlin do Rzymu, skąd następnie udaliśmy się do miejsca docelowego, czyli Spoleto. Zakwaterowani byliśmy w zabytkowym hostelu z kompleksem ogrodowym Villa Redenta.

Kształcąc się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, przez dwa tygodnie zdobywaliśmy doświadczenie w restauracjach, tawernach zarówno na kuchni, jak i w salach restauracyjnych: Ristorante del mercato, Osteria al baccofelice, Ristorante La Pecchiarda, CaffedegliArtisti oraz Cava osteria bistrot.

Podczas wyjazdu jako opiekun towarzyszył nam dyrektor naszej szkoły – pan Marcin Kępowicz, który mógł obserwować miejsca pracy oraz naszą współpracę z tamtejszymi pracownikami. W czasie pobytu we Włoszech podszkoliliśmy umiejętności komunikacyjne z zakresu języka angielskiego, jak i włoskiego.

Program stażu oprócz doskonalenia zawodowegoumożliwił nam udział w wycieczkach, dzięki którym mogliśmy poznać kulturę i zabytki Włoch. Już na drugi dzień po naszym przylocie zwiedzaliśmy Spoleto. Pokazano nam restauracje i przeszliśmy się po pięknym mieście, gdzie zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc takich jak: Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Amfiteatr przy PiazzadellaLibertà, Akwedukt PontedelleTorri i wiele innych.

4 grudnia odbyła się druga wycieczka, do Rzymu oraz Watykanu, gdzie mieliśmy przyjemność zwiedzić m.in. Bazylikę Św. Piotra. Stolica okazała się dla nas pięknym miejscem.Szczególnie oczarowała nas architektura. Najważniejszymi punktami były: Koloseum, Fontanna di Trevi, Panteon, Forum Romanum, schody Hiszpańskie i PiazzaNavona.

Na zakończenie stażu odbył się uroczysty obiad, podczas którego otrzymaliśmy certyfikaty potwierdzające udział w projekcie oraz oceny wystawione przez pracodawców.

Włochy zachwyciły nas swoim pięknem, przepyszną kuchnią, a przede wszystkim wspaniałymi ludźmi. Możliwość odbycia praktyk w Spoleto otworzyła nam wiele drzwi dalszego rozwoju w kierunku gastronomii, ale nie tylko. Przekonaliśmy się, że warto wierzyć w marzenia i realizować postawione sobie cele.

Po powrocie do Polski dostrzegliśmy, iż jesteśmy bardziej zorganizowani, tolerancyjni oraz otwarci na inną kulturę. Udział w tym projekcie zdecydowanie wpłynął na nas pozytywnie.

W ramach programu współfinansowanego przez Unię Europejską w dniach 9 maja -23 maja 2023 r. grupa 28 uczniów   z ZSR CKZ w Pszczelej Woli wraz z opiekunami wzięła udział w projekcie realizowanym w Spoleto we Włoszech w regionie Umbrii. Koszt projektu wyniósł 55728 euro. Przed wyjazdem uczniowie uczestniczyli w przygotowaniu kulturowym, pedagogicznym, szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kursie j. włoskiego. Wiele uwagi  w czasie przygotowań, ale również realizacji projektu za granicą poświęcono zagadnieniom związanym z ochroną środowiska. Przygodę z projektem uczniowie rozpoczęli od wylotu z lotniska Chopina w Warszawie do Rymu, skąd następnie udali się do miejsca docelowego czyli Spoleto. Zakwaterowani byli w zabytkowym hostelu z kompleksem ogrodowym Villa Redenta.

Przez dwa tygodnie uczestnicy projektu, kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, zdobywali doświadczenie w restauracjach, tawernach zarówno na kuchni, jak i salach restauracyjnych ( Osteria Al. Bacco Felice, Ristorante del Mercato, Ristorante Apollinare, Tric Trac, Ostello Villa Redenta, La Barcaccia, CAVA, Caffe degli Artisti, 900Casual Restaurant, Canasta, Taverna La Lanterna). Poznawali kuchnię specyficzną dla tego regionu. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik pszczelarz odbyli staż w Fattoria Didattica „ Agri Leisure Time” . W stażu wzięło udział 4 nauczycieli zawodu, którzy mieli możliwość obserwacji miejsc pracy w różnych restauracjach, jak i pasiece, dzieląc się jednocześnie swoimi umiejętnościami. Wszyscy uczestnicy poszerzali swoje kompetencje z j. włoskiego oraz j. angielskiego. Program stażu oprócz pracy oferował również udział w wycieczkach, dzięki którym młodzież wraz z nauczycieli mogła poznać kulturę, zabytki Włoch. Na początek zwiedzono Spoleto, gdzie można podziwiać wiele wspaniałych miejsc: zabytkową katedrę ozdobioną dużą mozaiką i pięknymi freskami, ruiny teatru z I wieku p.n.e., twierdzę Rocca Albornaziana czy Palazzo Vigili.

Druga niezapomniana  wycieczka miała miejsce 13 maja, zwiedziliśmy wówczas Bazylikę Św. Piotra w Watykanie oraz Koloseum, Panteon, Schody Hiszpańskie, Fontannę di Trevi, Forum Romanum, Piazza Navona, Zamek Św. Anioła w Rzymie. Na zakończenie stażu odbył się uroczysty obiad, podczas którego uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie oraz ocenę wystawioną przez pracodawców.

Włochy oczarowały wszystkich uczestników pięknem krajobrazu, wspaniała architekturą, bogactwem smaków, a przede wszystkim ogromną życzliwością ludzi. Cytując naszych stażystów, dzięki  praktykom w Spoleto zdobyli nowe doświadczenia w gastronomii, poznali kulturę kraju, wspaniałych ludzi, nauczyli się, że warto wierzyć w marzenia, iść do przodu, realizować cele.

Uczniowie po powrocie zauważyli, że są bardziej tolerancyjni i otwarci na inną kulturę, nabyli umiejętności organizacyjnych, społecznych i osobistych. Udział młodzieży oraz nauczycieli w stażu zagranicznym w znaczący sposób wpłynął na podwyższenie jakości pracy naszej szkoły.

Czekamy na kolejne wyjazdy projektowe!

Ewa Wachowska
Aneta Kępowicz
Beata Frant

Wniosek jest zgodny z celami Akcji 1 oraz priorytetami określonymi w części B Przewodnika  po programie Erasmus+ i dotyczy sektora kształcenia i szkolenia zawodowego. Grupą docelową projektu jest 32. uczniów klas II-IV wnioskodawcy kształcących się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych. W ramach projektu zostaną zorganizowane  3 tygodniowe staże. Partnerami projektu będzie organizacja pośrednicząca z Portugalii i spółdzielnia socjalna  z  Włoch.

Nie samą pracą stażysta żyje…

 

W dniach  15.05.2021 -05.06.2021r. braliśmy udział w wyjeździe do Portugalii w ramach projektu Erasmus+.

Udział w tego rodzaju przedsięwzięciu to nie tylko praca, ale również możliwość udziału w działaniach dostępnych w bogatej ofercie kulturowej zaproponowanej przez naszych portugalskich gospodarzy.

Dnia 17 maja odbyliśmy pieszą wycieczkę po Bradze, podczas której mieliśmy możliwość zwiedzić najważniejsze zabytki miasta.

Braga to jedno z najstarszych chrześcijańskich miast na świecie, założone jeszcze w czasach rzymskich, położone jest w północnej Portugalii. Jest to niezwykle urokliwe miasto, w którym można podziwiać piękną architekturę, a szczególnie przepiękne dekoracje powstałe przy użyciu  kafelków azulejos o pięknych barwach. Spacerowaliśmy po ogrodzie Jardim de Santa Barbara. Wśród wielu zabytków zwiedziliśmy: katedrę Se, Palacio Do Raio, Capela Dos Reis ( Kaplica Królewska) – pochodząca z XIV wieku.

W dniu 22 maja wzięliśmy udział w wycieczce do Sanktuarium Matki Bożej w Sameiro, Sanktuarium Bom Jesus do Monte w Tenoes, Guimaraes, będące kolebką władców Portugalii.

Następnie 30 maja mieliśmy przyjemność odbyć wycieczkę do Porto gdzie zwiedziliśmy winiarnię „Porto Cruz”, płynęliśmy statkiem po rzece Duero i podziwialiśmy piękne widoki ze słynnego mostu Ponte Dom Luiz.

Dodatkową atrakcją podczas pobytu w Portugalii była wycieczka-niespodzianka, która miała miejsce 4 czerwca, podczas której mieliśmy możliwość poznać podstawy surfingu pod okiem instruktorów ze szkoły Salt&Flow.

 

Ulotka projektu

Regulamin projektu

Program przygotowania zawierał:

1) Spotkania organizacyjne z uczestnikami i zebrania z rodzicami,  na których stażyści
i rodzice  zostali  poinformowani o warunkach zamieszkania za granicą i odbywania staży, organizacji podróży i pobytu oraz programie kulturowym realizowanym podczas pobytu u partnera, wymogach dotyczących zachowania za granicą i regulaminie pobytu.

2) Kurs języka włoskiego/portugalskiegotrwający 50 godzin (dla każdej grupy).
Jest to zakres minimalny do nauczenia się podstawowych zwrotów potrzebnych na co dzień w pracy; a zorganizowanie dłuższego kursu po prostu nie jest możliwe ze względu na obciążenie naukę szkolną uczestników. Zaplanowany w takim wymiarze kurs w opinii partnerów powinien wystarczyć do porozumiewania się w pracy, poza tym uczestnicy uczą się w szkole języka angielskiego, który też będzie dla nich pomocny podczas pobytu na stażu.

3) Krótki kurs historii i kultury Włoch/Portugalii – 4 godziny;

4) Wykład o historii Unii Europejskiej i programie Erasmus+ – 2 godziny;

5) Zajęcia pedagogiczne mające na celu przygotowanie stażystów do radzenia sobie
z działaniem pod presją w sytuacjach stresu wywołanego obcym środowiskiem, słabą znajomością języka itp. – 6 godzin;

6) Spotkanie z przedstawicielem policji na temat prawnych aspektów pobytu za granicą, możliwych problemów i sposobów radzenia sobie z nimi – 2 godziny;

7) Spotkanie na temat możliwych podczas pobytu na stażu kontaktów z migrantami pochodzącymi z innych kręgów kulturowych, problemów, jakie mogą wtedy wyniknąć oraz sposobach unikania takich problemów, ewentualnie rozwiązywania ich – 2 godziny;

8) Kurs udzielania pierwszej pomocy –  zwiększyliśmy z  wymaganych 4 do 8 godzin tak aby stażyści mogli otrzymać certyfikaty ukończenia kursu ważne przez dwa lata.

9) Spotkanie na temat istniejących zagrożeń terroryzmem i sposobach reakcji w sytuacjach wystąpienia takiego zagrożenia – 2 godziny;

10) Szkolenie HACCP CORSO – tylko dla grupy wyjeżdżającej do Włoch

Wykaz zakładów pracy

Włochy wrzesień 2018r. Portugalia październik 2018r. Włochy wrzesień 2019r.
Hotel dei Duchi Escondidinho – Apulia Hotel dei Duchi

Viale Giacomo Matteotti 4, Spoleto

Ristorante Del Marcato Muralha Ristorante Del Marcato

Via. Piazza del Marcato 29, Spoleto

Ristorante La Pecchiarda Convivio do Mar Traditional Cooking Pecchiarda                      Vicolo S. Giovanni1Spoleto
Osteria Vecchio Camino Hotel Apulia Praia Osteria Vecchio Camino  Via della Posterna 21, Spoleto.
Ristorante Sabatini  Casa Semea Ristorante Sabatini

Corso G.Mazzini 54

Spoleto

Hotel Clitunno, Ristorante San Lorenzo La Fiamma Hotel Clitunno,

Ristorante San Lorenzo

Piazza Giuseppe Sardini 6

Spoleto.

Ristorante

Cuore@  Sapore

La Bomba Ristorante
“Cuore & Sapore”
Via Benedetto Egio5, Spoleto.
Ristorante Il Mio Vinaio Campus

 

Ristorante Il Mio Vinaio

Via Arco di Druso31, Spoleto.

Ostello Villa Redenta Trattoria del Festival
Taverna La Lanterna Ristorante Il Tartufo
Osteria Al Bacco Felice
Taverna la lanterna

 

Artykuł i zdjęcia z konferencji podsumowującej projekt

 

Konferencja podsumowująca projekt

 

 

Włochy wrzesień 2018r., Włochy marzec 2019r., Portugalia październik 2018r.

Poznanie historii i zabytków miasta Spoleto
Cattedrale di Santa Maria Assunta

Akwedukt Ponte delle Torri

Teatro Romano-

Zamek-  zwany Rocca

Kościół San Pietro

Uliczki starego miasta

Metro dla pieszych

Piesza wycieczka po zabytkach części  historycznej Rzymu:

–  Colosseum

– Forum Romanum

– Piazza Venezia

– Fontanna di Trevi

– Piazza di Spagna

– Piazza Navona

– Pantheon

– Castel sant Angelo

–  Watykan

– Plac Świętego Piotra –  plac przed – Bazyliką Świętego Piotra na Watykanie

 

 

Piesza wycieczka po zabytkach Asyżu

–  Bazylika Santa Maria Degli Angeli

–  Bazylika św. Franciszka w Asyżu

– Kościół Św. Damiana

Bazylika św. Klary

 Piesza wycieczka po zabytkach Perugii:

–  Palazzo dei Priori

– Podziemne miasto

– Małe metro

– Katedra san Lorenzo

– Fontanna Maggiore

Wycieczka nad Morze  Adriatyckie

– San Benedetto del Tronto

Wodospady,, CASCATA DELLE MARMORE

 

Portugalia wycieczki

Barcelos– poznanie historii miasta. Zwiedzanie Muzeum Archeologicznego, starego miasta z kamienicami wyłożonymi mozaiką Azulejos. Poznanie legendy o portugalskim kogucie Galo de Balceros. Poznanie folkloru miejscowego jarmarku.

Braga– poznanie najważniejszych atrakcji turystycznych. Zwiedzanie Sanktuarium Bom Jezus do Monte, starego miasta i innych atrakcji turystycznych Bragi.

Guimaraes – wizyta w kolebce władców portugalskich.

Porto– spacer po miejscowości Vila Nova de Gaia, degustacja wina Porto, rejs statkiem po rzece Douro. Wejście i podziwianie panoramy miasta Porto z mostu Ponte Dom Luis I. Spacer uliczkami starego miasta. Zwiedzanie najważniejszych atrakcji turystycznych Porto.

Apulia– spacer brzegiem Oceanu Atlantyckiego.

Povoa de Varzim– wypoczywanie nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego

Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli
” ZAGRANICZNE STAŻE UCZNIÓW Z PSZCZELEJ WOLI”
projekt staży zagranicznych finansowany ze środków programu
ERASMUS+
W ramach projektu 32 uczniów naszej szkoły z klas technikum o specjalnościach: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kelner, wyjedzie na 3-tygodniowe staże zawodowe do Włoch.
Celem podstawowym naszego projektu jest umożliwienie uczestnikom podniesienia umiejętności i doświadczenia zawodowego oraz kwalifikacji zawodowych
Każdy uczestnik projektu weźmie udział w kursie przygotowującym go do wyjazdu na staż. Na kurs złożą się zajęcia przygotowania pedagogicznego, językowego (60 – godzinny kurs języka włoskiego) i kulturowego. Po ich zakończeniu uczestnicy wyjadą na staże do Włoch. Ponieważ projekt będzie trwał dwa lata, to w roku szkolnym 2015/16 na staże wyjedzie 16 – osobowa grupa uczestników pod opieką 2 przedstawicieli szkoły. Taka sama, 16 – osobowa grupa wyjedzie na staże w następnym roku.
Każdy z uczestników po odbyciu stażu dostanie certyfikat odbycia kursu językowego, certyfikat odbycia pozostałych zajęć przygotowawczych, certyfikat odbycia stażu wystawiony przez portugalską organizację partnerską, oraz unijny dokument Europass Mobilność potwierdzający nabyte kwalifikacje zawodowe, honorowany na terenie Unii Europejskiej.

Wszystkie koszty związane z udziałem w projekcie tj. kurs językowy, pedagogiczny i kulturowy, przelot, pobyt wraz z wyżywieniem, ubezpieczenie, koszty organizacji stażu są finansowane ze środków programu ERASMUS+

 

REGULAMIN REKRUTACJI

KANDYDATÓW NA STAŻ W RAMACH PROJEKTU

” ZAGRANICZNE STAŻE UCZNIÓW Z PSZCZELEJ WOLI”

realizowanego przez

Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli

 

1. W regulaminie stosowane skróty i pojęcia oznaczają odpowiednio:

Beneficjent- Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli

Projekt – projekt „Zagraniczne staże uczniów z Pszczelej Woli”

Stażysta – osoba zakwalifikowana do udziału w projekcie.

Niniejszy regulamin określa zasady rekrutacji i uczestnictwa w projekcie staży zagranicznych „Zagraniczne staże uczniów z Pszczelej Woli”.

2. Projekt jest realizowany przez Beneficjenta we współpracy z Partnerem zagranicznym.

3. Projekt jest realizowany w okresie: od 01.06. 2015 do 31.05. 2017.

4. Rekrutacja obejmuje 16 uczestników stażu oraz grupę rezerwową.

5. Rekrutacja potencjalnych stażystów odbędzie się w siedzibie Beneficjenta, w oddzielnie określonych terminach umożliwiających zebranie grupy oraz przekazanie im niezbędnych informacji o projekcie.

6. Sposób zgłaszania się potencjalnych stażystów będzie umożliwiony poprzez składanie wypełnionych formularzy zgłoszeniowych do dnia 24.09. 2015 r.

7. Punkt zgłaszania zorganizowano w siedzibie Beneficjenta, w sekretariacie szkoły

8. Wszystkie osoby zgłoszone do dnia 25.09.2015r. wypełnią ankietę dla kandydatów na staż.

9. Wypełniona i zatwierdzona ankieta jest podstawą do zakwalifikowania potencjalnego stażysty do udziału w projekcie.

10. Komisja Rekrutacyjna ustali kryteria ostatecznej rekrutacji oraz stworzy listę potencjalnych stażystów.

11. Stażystą może być osoba która w dniu powrotu z planowanego stażu będzie uczniem Zespół Szkół Rolniczych aCentrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli

 

>>>pobierz regulamin<<<

Wykaz zakładów pracy Włochy 2016 marzec i 2017 marzec

Włochy marzec 2016 Włochy marzec 2017
Osteria la Lanterna Tratoria del Festival
Villa Redenta Osteria Al Baco Felice
Ristorante Apollinare Ristorante San Lorenzo
Ristorante Cuore&Sapore Traditional Cooking Pecchiarda
Ristorante Sabatini Ristorante Cuore & Sapore
Hotel Arca Taverna La Lanterna
La Cantina de Corvi Ristorante Cava
Tric Trac Ristorante Apolinare
Ristorante Cava Ristorante Sabatini
Ristorante te Fontane Ristorante del Mercato
Ristorante il Tartufo Pizzeria La Tana del Giotto
Bar Comercio My Bar
Ristorante la Torretta Hotel del Duchi
Ristorante del Mercanto Ostello Villa Redenta

PODSUMOWANIE ZAGRANICZNYCH STAŻY W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+W PSZCZELEJ WOLI

W dniu 26.04.2017 r. w  Zespołe Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli  odbyła się konferencja podsumowująca projekt staży zagranicznych finansowanych ze środków programu Erasmus+ „Zagraniczne staże uczniów z Pszczelej Woli”.
Na konferencję zaproszeni zostali  Pan Paweł Pikula  Starosta Lubelski, Pani Beata  Brudzisz- Janiszewska – Naczelnik Wydziału Edukacji i Promocji i Spraw Społecznych,  Pani Jadwiga Wójcik  – skarbnik Powiatu Lubelskiego, Pani Grażyna Gwiazda – Dyrektor PUP w Lublinie, Pani Bożena Szymula  Kierownik PUP Lublin Filia Bychawa, PaniAnna Dudek z PCE i PPP w Lublinie, Pan Marcin Niewiadomski z FRSE ( Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji ), Pan Jerzy Sprawka   dyrektor  ZSZ nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „HUBALA” w Bychawie. Na konferencję zaproszeni zostali także pracodawcy : WZP w Lublinie, Społdzielnia Pszczelarska ,,APIS” w Lublinie, OSMOFROST Sp. z o.o., Piekarnia – Ciastkarnia Kuna  z Żabiej Woli , Sklep Spożywczo – Przemysłowy (U Cioci), Okregowa Spółdzielnia Mleczarska w Bychawie oraz media: Radio Lublin (Pani Małgorzata Maksim), Przegląd Piekarski i Cukierniczy (Pani Jadwiga Piotrowicz i Pan Zbigniew Miazga), Jarcom doradztwo reprezentowane przez Pana Jarosława Skrzeczyńskiego. Na konferencję licznie przybyła także cała społeczność szkolna ZSR CKP w Pszczelej Woli.
Konferencję otworzyła Pani wicedyrektor Anna Szcześniak, która poinformowała zebranych, że  na staże do Włoch w  latach 2016 i 2017 wyjechały  dwie  grupy uczniów z Pszczelej Woli, wraz ze swoimi nauczycielami – opiekunami: Panią E.Wróbel, M. Daniel, E. Tomczyk i  R. Pastuchą. Żeby  wyjechać na takie praktyki należało spełnić określone wymagania m.in.; wysoka średnia ocen, ukończony kurs języka włoskiego zawodowego, znajomość kultury i zwyczajów kulinarnych kraju. Stażyści podczas projektu doskonalili swoje umiejętności w renomowanych hotelach,  restauracjach, pizzeriach, tawernach i innych lokalach gastronomicznych w Spoleto regionie Umbrii. Obie strony, polska i włoska, były zadowolone z nawiązanej współpracy a niektórzy uczestnicy projektu z otrzymali ciekawe propozycje pracy w okresie wakacji.
Następnie, wspólnie z Panem Jarosławem Skrzeczyńskim Pani wicedyrektor  wręczyła wszystkim uczestnikom projektu dokumenty związane ze stażem: Europass – Mobilność, kartę oceny wystawioną przez każdego z pracodawców oraz certyfikaty ukończenia kursów: języka włoskiego, baristy, przygotowania kulturowego i pedagogicznego oraz zaświadczenie o ukończeniu stażu.
Podczas konferencji uczestnicy projektu podzielili się  wrażeniami z wyjazdu do Włoch w formie prezentacji multimedialnej. Pokazali zebranym krajoznawcze atuty okolicy. Swoją turystyczną przygodę rozpoczęli od zwiedzania Spoleto, kontynuowali ją w czasie wycieczek do Rzymu, Asyżu i Perugii.
Na zakończenie konferencji podsumowującej zagraniczne staże w ramach projektu ERASMUS+ wszyscy obecni zostali poczęstowani  potrawami kuchni włoskiej wykonanymi przez uczestników stażu oraz tortem, który został ufundowany przez Państwa Małgorzatę i Grzegorza Kunów.

 

 

 

 

 

Staż zawodowy uczniów ZSR CKP w Pszczelej Woli w Spoleto

We Włoszech powitała nas wiosna !
Staż zawodowy uczniów ZSR CKP w Pszczelej Woli  w Spoleto w ramach programu Erasmus+Praktyki zawodowe w renomowanych restauracjach, zwiedzanie najpiękniejszych włoskich miast i niezapomniane kulinarne wspomnienia. Takie przeżycia mają za sobą uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych i Technikum Kelnerskiego z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli, którzy uczestniczyli w trzytygodniowym stażu w ramach programu Erasmus+ we włoskim miasteczku Spoleto.
Organizacją partnerską realizującą projekt we Włoszech  była Spółdzielnia Socjalna Azzurra.  W ciągu trzech tygodni (26.02-18.03.2017r.) stażyści doskonalili swoje umiejętności zawodowe pracując
w renomowanych hotelach, restauracjach, pizzeriach i tawernach. Uczniowie odbyli również certyfikowany kurs baristy. Poszerzali i doskonalili swoje kompetencje z języka włoskiego oraz zawodowe podczas codziennej pracy w zakładach gastronomicznych. Pobyt w Spoleto pozwolił im na poznanie regionalnej kuchni oraz zwyczajów kulturowych panujących we Włoszech. Stażyści mieli okazję także,  poznać krajoznawcze atuty okolicy. Swoją turystyczną przygodę rozpoczęli od zwiedzania Spoleto, kontynuowali ją w czasie wycieczek do  Rzymu, Asyżu i Perugii.
Ostatniego dnia pobytu odbył się uroczysty  obiad w restauracji Traditional Cooking Pecchiarda, Pani Beata Watrak – opiekun grupy za strony Spółdzielni Azzurra, wręczyła wszystkim uczestnikom dokumenty poświadczające ukończenie stażu: Europass – Mobilność, kartę  oceny wystawioną  przez każdego z pracodawców oraz certyfikaty baristy i ukończenia stażu.
Włochy oczarowały wszystkich swoim pięknem krajobrazu i historii, bogactwem smaków i życzliwością otaczających mieszkańców. Młodzież  wróciła do kraju z głową pełną pomysłów i nadzieją na kolejne kulinarne podróże…..

Ewa Tomczyk, Regina Pastucha  opiekunowie z ramienia szkoły

 

 

 

 

Wyjazd do Włoch w ramach projektu Erasmus+

28 lutego 2016 roku grupa uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Pszczelej Woli wraz z opiekunami wystartowała z lotniska w Warszawie do Włoch w ramach projektu Erasmus+ by przez kilka tygodni rozwijać swoje kulinarne umiejętności i nabywać doświadczenia.

 

Erasmus+ to nie tylko nauka zawodu

Uczniowie w ramach projektu Erasmus+ nie tylko uczą się zawodu, pracując we włoskich restauracjach ale także mają czas na zwiedzanie. Zwiedzili już Asyż i Perugię

    

Włochy ERASMUS+

Asyż

Włoskie miasto i gmina położona na południowy wschód od Perugii, w regionie Umbria, w prowincji Perugia , które mogliśmy odwiedzić podczas projektu „Erasmus +”.
Asyż jest najbardziej znany jako miejsce narodzin świętego Franciszka i świętej Klary oraz pojednania międzynarodowego , religijnego i pokoju na świecie . W mieście odbywają się zapoczątkowane przez papieża Światowe Dni Modlitw o Pokój .
Zwiedzanie zaczęliśmy od odwiedzenia Bazyliki Matki Bożej Anielskiej , która została zbudowana w pobliżu Asyżu na polecenie papieża Piusa V w latach 1569-1679. W 1909 roku kościół został podniesiony do rangi Bazyliki Patriarchalnej przez  papieża Piusa X . Wewnątrz Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej znajduje się kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej nazywana – Porcjunkulą , którą św.Franciszek  w XIII wieku otrzymał w darze od benedyktynów .
Następnie odwiedziliśmy Bazylikę świętego Franciszka . Jest to XIII wieczny kościół poświęcony świętemu Franciszkowi  z Asyżu , znajdujący się na tzw. Wzgórzu Piekielnym gdzie odbywały się kary śmierci . Dzień po kanonizacji świętego Franciszka w dzień 17 lipca 1228 roku papież Grzegorz IX poświęcił miejsce budowy i zmienił nazwę wzgórza na Wzgórze Rajskie.
Bazylika świętej Klary była kolejnym przystankiem na liście naszych miejsc do zwiedzenia . Jest to gotycka budowla postawiona w latach 1257—260 na miejscu kościoła świętego Jerzego , w którym początkowo pochowano i kanonizowano świętego Franciszka.
Odpoczęliśmy na Placu Ratuszowym , który został zbudowany w starożytności . Z tego kresu pochodzi również świątynia Minerwy , którą adoptowano na kościół Matki Bożej z Lourdes . Obecnie mieści się tam galeria obrazów z dziełami szkoły umbryjskiej z okresu XII – XVIII w.
Zwiedziliśmy też kościół świętego Rufina . W tym kościele święty Franciszek wygłosił swoje pierwsze kazanie . Obok kościoła wznosi się dzwonnica i zegarem , wzniesioną na kwadratowym planie .
Na tym zakończyliśmy naszą wycieczkę po Asyżu.

 

Rzym

Podczas wyjazdu na staż zagraniczny w ramach ‘’Erasmus+’’, odbywaliśmy wiele ciekawych i interesujących wycieczek z udziałem nauczycieli i Pani Ewy Markowskiej. Jedną z nich była wycieczka do stolicy Włoch, czyli Rzymu.
Pierwszym zabytkiem, który odwiedziliśmy było Koloseum. Jest największym amfiteatrem w Rzymie. Powstał w I w. n.e. To duża eliptyczna budowla. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów. Wkrótce przenieśliśmy się na Forum Romanum, gdzie mogliśmy podziwiać rynek rzymski, który powstał w 729-720 p.n.e. Główny polityczny, kulturalny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu. Następnie postanowiliśmy przejść na Plac Wenecki, który jest jednym z istotnych punktów turystycznych tego miasta. Znajduje się u podnóża Kapitolu. Zbudowany został XV wieku przez Leone Battista Albertiego. Potem wraz z całą grupą poszliśmy podziwiać najbardziej znaną, barokową fontannę Rzymu. Zbudowana została z inicjatywy Klemensa XII w. miejscu istniejącej wcześniej, fontanny zaprojektowanej przez Leona Battiste Albertiego z 1435 r. Zasila ją woda doprowadzona akweduktem zbudowanym w 19 r. p.n.e. Legenda głosi, że wrzucenie monety do fontanny zapewnia w przyszłości powrót do Rzymu. Wkrótce przenieśliśmy się do Piazza di Spagna. Powstał pod koniec XVI wieku. Stał się sławny za sprawą monumentalnych schodów popularnie zwanych Hiszpańskimi. Przed schodami stoi niewielka fontanna – La Barcacia, dzieło rzeźbiarza Pietra Berniniego. Inną budowlą, którą zwiedzaliśmy był Panteon. Został on ufundowany przez cesarza Hadriana w roku 125. Następnie po drodze do Watykanu, nasze oczy ujrzały Zamek św. Anioła. Od Pałacu Watykańskiego do Zamku św. Anioła prowadzi podziemny korytarz. Wybudowano go, by umożliwić papieżowi opuszczenie pałacu w sytuacji zagrożenia. Ostatnim punktem naszej wycieczki było odwiedzenie Watykanu, czyli najmniejszego państwa świata oraz Placu św. Piotra i Bazyliki. Znajduje się tam grób naszego rodaka – papieża Jana Pawła II.
Podsumowując, dzięki tej wycieczce mogliśmy zwiedzić wiele ciekawych zabytków, które na co dzień możemy podziwiać i na nowo się uczyć w książkach od historii.

 

 

Perugia

Podczas pobytu we Włoszech byliśmy na wycieczce w Perugii.
Perugia jest stolicą Umbrii, rejonu administracyjnego środkowych  Włoch. Miasto leży między jeziorem Trazymeńskim, a Tybrem.
Zwiedziliśmy tam Kościoły i klasztor San Pietro, który jest jedną z najpiękniejszych budowli sakralnych w mieście.Wnętrze podzielone jest na trzy nawy wsparte na starożytnych kolumnach. W środkach podziwialiśmy wiele cennych dzieł sztuki m.in. obrazy Antonio Vasilacchi, Ventura Salimbeni, Giorgio Vasari.
Następnie odwiedziliśmy Bazylikę San Domenicano , która jest gotycka świątynią. Uważana jest za największy obiekt sakralny w rejonie Umbrii. Jej wnętrze rozmieszczono na planie krzyża łacińskiego, z trzema bardzo długimi nawami zakończonymi absydą, białym, proistym wystrojem oraz ogromym witrażem.
Potem obejrzeliśmy katedrę san Lorenzo, która jest wybudowana w stylu gotyckim. Łączy prostotę i surowośc gotyklu z barokowym bogactwem ozdób m.in. masywny XVIII wieczny portal autorstwa Valentino Carattioli. San Lorenzo to kościół trzynowy. Ściany zdobią liczne dzieła sztuki m.in. Obraz Matki Bożej Łaskawej Giannicola. Kolejno odwiedziliśmy renesansową twierdzę Piocca Paolina.  Została zbudowana na polecenie papieża Pawła III. Ostatnimi zabytkami obejrzanymi przez nas był San Prospero, który był pierwszym kościołem w Perugii poza murami miejskimi.

Ważne linki
Kategorie