Światowy Dzień Rzucania Palenia w naszej szkole

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypadł w tym roku 16 listopada. Ideą  tego dnia jest zwrócenie uwagi na społeczne i ekonomiczne skutki palenia tytoniu, a przede wszystkim na skutki zdrowotne spowodowane paleniem papierosów. Papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowalną społecznie używką. Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności.Ważnym elementem profilaktyki palenia tytoniu jest udostępnianie wiedzy na temat jego skutków zdrowotnych, w tym dotyczących palenia biernego, czy wpływu na zdrowie nowego sposobu palenia, jakim jest korzystanie z papierosów elektronicznych.

W naszej szkole obchody tego dnia miały charakter akcji informacyjno-edukacyjnej, skierowanej do osób palących, biernych palaczy, osób używających e-papierosy i nowatorskie wyroby tytoniowe. W głównym holu została przygotowana gazetka tematyczna o szkodliwości palenia oraz prezentacja filmów edukacyjnych dotyczących tego problemu. Organizatorzy wydarzenia podkreślali, że osoby niepalące mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na bierne palenie.

Inicjatorem akcji antynikotynowej był Samorząd Uczniowski.