logo
moodle
logo75

PolishEnglishGermanKazakhUkrainianRussian

Podsumowanie sezonu pasiecznego 2021

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Powiat Lubelski, „Miodowy zakątek” Gminy Strzyżewice, Zespół Szkół Rolniczych CKZ i Stowarzyszenie Na Rzecz Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli byli współorganizatorami niezwykłego przedsięwzięcia, które podsumowało tegoroczny sezon pszczelarski i akcję promującą „Lubelskie wspólnie dla pszczół”, które odbyło się 24.10.2021r. Wydarzenie relacjonowane było przez TVP3 Lublin.

Patronat honorowy sprawował: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski,

O godzinie 10:00 obyła się  uroczysta Msza św. w kościele parafialnym w Żabiej Woli transmitowana przez TVP 3 Lublin. We Mszy świętej licznie uczestniczyły delegacje związków i kół pszczelarskich Lubelszczyzny z pocztami sztandarowymi. Po zakończeniu Mszy świętej zaproszeni goście w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowali na cmentarz parafialny by złożyć kwiaty na grobach zasłużonych osób, które wspierały rozwój pszczelarstwa na terenie Województwa Lubelskiego.

Program telewizyjny z TVP 3 Lublin rozpoczął się o godz.11.25. Widzów powitał: Jakub Drzewiecki a pierwszym gościem był Pan Sebastian Trojak Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, który swoim wystąpieniem podsumował sezon pszczelarski na Lubelszczyźnie podkreślając znaczenie pszczół w przyrodzie oraz przypomniał o kampanii Lubelskie wspólnie dla pszczół promującej Województwo Lubelskie. Następnie wystąpił Pan Zdzisław Antoń Starosta oraz Andrzej Chrząstowski wicestarosta Powiatu Lubelskiego w swoich wystąpieniach opowiadali o technikum pszczelarskim i inkubatorze pszczelarstwa, który znajduje się na terenie Pszczelej Woli. Pan Zbigniew Kołtowski wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego przedstawił pszczelarstwo Lubelszczyzny na tle pszczelarstwa całego kraju.

Pan Prezes Grzegorz Grzywaczewski Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej promował działania ekologiczne w naszym regionie. W kolejnych odsłonach na antenie TVP 3 Lublin pojawiali się: Piotr Różyński prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie i Sławomir Padowski prezes Nadbużańskiego Związku Pszczelarzy w Chełmie podkreślając rolę pszczoły w środowisku naturalnym oraz tradycje pszczelarskie na Lubelszczyźnie w tym te nad Bugiem. Zbigniew Jankiewicz prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Lubelskich mówił o innych produktach pszczelich (pyłek, pierzga, propolis, mleczko pszczele). Marcin Kepowicz dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli, przedstawił kierunki kształcenia w Zespole oraz zarekomendował poradnik „Jak zostać pszczelarzem”. Gustaw Jędrejek Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej poinformował o budowaniu dobrych relacji na linii rolnik – pszczelarz. W programie wystąpili również autorzy poradnika „Jak zostać pszczelarzem”: Mariusz Chachuła i Tomasz Kędziora.

Podsumowanie sezonu pszczelarskiego było doskonałą okazją do pokazania bardzo dużej rzeszy odbiorców, konsumentów miodu województwa lubelskiego, jak funkcjonuje pszczelarstwo w naszym regionie. Ponad 200 zaproszonych gości i pszczelarzy miało doskonałą okazję by podyskutować o nurtujących ich problemach czy też podsumować tegoroczne zbiory miodu. W kuluarach poruszano również problemy związane z zagrożeniami przed jakimi staje współczesne pszczelarstwo, szczególnie aspekt zatrucia pszczół.

Niewątpliwą atrakcją był poradnik „Jak zostać pszczelarzem. W trakcie inauguracji poradnika uczestnicy mieli możliwość spotkania się z jego autorami – Mariuszem Chachułą i Tomaszem Kędziorą, podjęcia dyskusji na temat problemów jakie mogą napotkać początkujący pszczelarze.

Dzięki uprzejmość Pasieki „Barć” z Biszczy przez cały czas była otwarta wystawa narzędzi i sprzętu pszczelarskiego jakiego potrzebuje początkujący pszczelarz.

Sponsorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lulinie, Spółdzielnia Pszczelarska „Apis” w Lublinie, Piekarnia Małgorzata i Grzegorz Kuna, Perła – Browary Lubelskie S.A., Pasieka Barć w Biszczy.

Comments are closed.
Ważne linki
Kategorie