Pamiętamy o 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

W tym roku przypada 40. rocznica ogłoszenia stanu wojennego. Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

13 grudnia to dla Polaków data szczególna. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981, decyzją Rady Państwa wprowadzono stan wojenny. Powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, władzę w kraju przejęło wojsko, działaczy opozycyjnych internowano, zawieszono naukę w szkołach i na uczelniach, wprowadzono cenzurę korespondencji i godzinę milicyjną.  W czasie jego trwania internowano ponad 10 tys. działaczy związanych z „Solidarnością”. Zginęło około 40 osób, w tym dziewięciu górników z kopalni „Wujek”. O wprowadzeniu stanu wojennego poinformował generał Wojciech Jaruzelski, podczas przemówienia w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej.

Uczcijmy pamięć ofiar stanu wojennego, poległych w starciach z milicją, śmiertelnie pobitych na komisariatach, internowanych, a także zwykle zapomnianych zmarłych z powodu braku opieki medycznej. W inicjatywie może wziąć udział każdy. Wystarczy 13 grudnia, o godz. 19:30, zapalić świecę
w oknie lub wirtualnie na stronie
swiatlowolnosci.ipn.gov.pl. Przedsięwzięcie to nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wtedy prezydent USA Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II.

W bożonarodzeniowym orędziu prezydent USA wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego i zwrócił się do Amerykanów, mówiąc: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

W naszej bibliotece została przygotowana wystawa upamiętniająca ten tragiczny czas. Zapraszamy do obejrzenia.

Źródło: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/155843,Zapal-Swiatlo-Wolnosci-13-grudnia-2021-godz-1930.html