Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – List otwarty do rodziców

Szanowni Państwo !

Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała wsparcie dla biblioteki szkolnej
w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek szkolnych, publicznych  i pedagogicznych.  W 2023 roku nasza biblioteka  otrzymała dotację w kwocie 15000 złotych na zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia, aby zwiększyć atrakcyjność usług bibliotecznych poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni.

Zakupione nowości to atrakcyjne pozycje, często bestsellery, książki poczytnych autorów, nagradzane w prestiżowych konkursach literackich. Tak ciekawie doposażony księgozbiór pozwala uczniom rozwijać zainteresowania, rozbudza dyskusje na temat przeczytanych książek, daje możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach i projektach edukacyjnych, inicjuje nowe, ciekawe działania na rzecz promowania czytelnictwa. Możliwość głosowania i decydowania o zakupach, czytanie nowych książek, sprawiło, że czytelnicy przychodzą
i pytają o inne tytuły, książki o podobnej tematyce, sugerują nowe zakupy.

Pamiętajmy jednak  – nie rodzimy się z potrzebą czytania, nabywamy ją w ciągu całego życia. Dorastająca młodzież również potrzebuje naszego wsparcia w tym zakresie, bowiem potrzeby czytelnicze zmieniają się wraz z wiekiem. W trudnym okresie dorastania na pierwszy plan wysuwa się proces kształtowania tożsamości, a odpowiednia lektura pomaga w odnalezieniu swojego miejsca w społeczeństwie i otaczającej nas rzeczywistości. Czytanie tworzy lepszą przyszłość, kształtuje młodych odbiorców. Wyzwaniem dla nas wszystkich jest sposób zachęcenia do sięgania po książki przez młodych ludzi, aby czytelnictwo stało się pożądaną praktyką społeczną.

Szanowni Rodzice, wzmacniajmy u swoich dzieci, szczególnie tych dorastających miłość do czytania i książek. Zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji do czytania, sprawienie, by czytanie było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała pragnienia
i potrzeby człowieka, zarówno  emocjonalne jak  i intelektualne.

A oto kilka powodów, dla których warto czytać:

• czytanie stymuluje proces skupienia uwagi,
  • usprawnia zdolność myślenia analitycznego,
  • wzbogaca słownictwo i uczy wyrażania myśli,
  • pozwala rozumieć i nazywać emocje oraz radzić sobie z nimi,
  • uczy i zaspokaja potrzebę informacji,
  • rozwija kreatywne myślenie i poszerza horyzonty,
  • sprzyja zdrowiu psychicznemu i dobremu samopoczuciu,
  • pozwala przyjemnie spędzić czas.

Zapraszamy do korzystania z zakładki Aktualności na stronie internetowej szkoły, gdzie znaleźć można informacje o wydarzeniach czytelniczych w szkole.