Blackout poetry, czyli kreatywna poezja w naszej szkole

Z okazji Światowego Dnia Poezji uczniowie zapoznali się z techniką blackout poetry, która zachęca do zmiany istniejącego tekstu i nadania mu nowego znaczenia. Polega na zakreśleniu, czy zaciemnieniu słów z zadrukowanej karty starej książki, gazety lub czasopisma. Oprócz zakreślonych słów niezbędne są ornamenty, ozdobniki i ilustracje. Ten rodzaj poezji  jest formą zabawy językiem, rozwija wyobraźnię i wyzwala innowacyjność. Pomysłodawcą tej techniki jest Austin Kleon, bibliotekarz z Teksasu.

Uczniowie musieli skupić się na słowie, uważnie przeczytać fragment tekstu, zastanowić się, co ich zdaniem jest najciekawsze, czy najważniejsze, jak zestawiając słowa stworzyć nową jakość. Pracowali z twórczością Czesława Miłosza, Patrona 2024 Roku, odkrywając ją  i nadając jej własne znaczenie. Wykazali się kreatywnością i talentem plastycznym przy tworzeniu unikatowych tekstów, ponieważ każdy, bez względu na umiejętności, może zostać poetą. Taka praca ze słowem pisanym rozwija świadomość literacką, uczy uważnego patrzenia na słowa i abstrakcyjnego myślenia. W warsztatach literackich uczestniczyli uczniowie klas: 1LO, 1TP, 1TŻ A  i 3TP.

Perełki poetyckie naszych uczniów można podziwiać na wystawie w głównym holu szkoły.

Izabela Kępa
Monika Szabat