* w dniu zjazdów osób kształcących się w systemie zaocznym.
Historia Zespołu Pieśni i Tańca Apis sięga początków szkoły. Pierwszy zespół taneczny powstał już wiosną 1951 r. To pani Zofia Wawryn, inicjatorka i założycielka zespołu, porwała młodzież i dała im możliwość rozwoju zamiłowań muzyczno-wokalnych i tanecznych. Po codziennych obowiązkach szkolnych młodzież przychodziła na próby i mozolnie, powoli ćwiczyła kroki walczyka lubelskiego,,polki czy kujawiaka. Z tym właśnie skromnym jeszcze repertuarem w maju 1952 r. zespół pojechał na powiatowe eliminacje zespołów ludowych w Niedrzwicy Dużej. Udział w nich okazał się niemałym zaskoczeniem i jednocześnie wielkim sukcesem. Zespół z Technikum Pszczelarskiego zdobył drugie miejsce zaraz po tak renomowanym zespole jak Zespól Pieśni i Tańca Wandy Kaniorowej z Lublina.
W latach 1952-53 opiekę nad zespołem przejęła Katarzyna Gębalanka i to ona rozszerzyła repertuar zespołu o krakowiaka, inscenizację widowiska Umarł Maciek umarł i taniec z sierpami. Następne lata to dalsze zabiegania pani Zofii Wawryn o kadrę instruktorów i rozwój zespołu. Udało jej się to w 1956 r., kiedy to kierownictwo nad zespołem obejmuje Andrzej Kanior. Od 1965 roku opiekunami zespołu stają się takie legendy folkloru jak znakomity nieżyjący już choreograf Ignacy Wachowiak oraz jeden z najlepszych muzyków pan Henryk Kukawski. Młodzież porwana przez takie osobowości doceniała, że może ćwiczyć pod okiem sław i systematycznie ćwiczyła w grupach tanecznych, chórze i kapeli, doskonaląc swój repertuar. Udało się też w tym czasie nabyć pierwsze komplety strojów ludowych – były to stroje krzczonowskie. Ułatwiło to znacznie pracę zespołu, który mógł koncertować w swoich strojach i nie martwić się, gdzie można w danej chwili pożyczyć kostiumy.
Po odejściu Ignacego Wachowiaka i Henryka Kukawskiego zespołem kierował Stanisław Janicki, później Małgorzata Kanior oraz Jadwiga Borowiecka. Były to osoby związane z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemii Lubelskiej w Lublinie. W latach 1984-1999 choreografem w zespole był Stanisław Piech, a kierownikiem niezapomnianej kapeli – Kazimierz Liszcz.
W 2000 roku. współpracę z Zespołem Pieśni i Tańca APIS rozpoczęli Anna Stojak – choreograf i Mirosław Stojak – nauczyciel śpiewu i akompaniator, oboje związani z Zespołem Pieśni i Tańca Jawor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, wychowankowie znakomitego choreografa Józefa Dzika. W latach 2016-2017 współpracę z zespołem nawiązał znany lubelski muzyk i nauczyciel dyplomowany Zbigniew Smagowski. Dzięki Fundacji Funduszu Lokalnego Ziemi Biłgorajskiej w ramach lubelskich lokalnych Mikrodotacji FIO 3 ze swoim zespołem nagrał playback czyli ścieżkę dźwiękową z programem Zespołu Pieśni i Tańca APIS, który umożliwia zespołowi występy na najwyższym poziomie artystycznym, godnym szkoły z tak pięknymi tradycjami.
Przez te wszystkie lata zespół APIS dał niezliczoną ilość koncertów w kraju i za granicą. Koncertował na Białorusi, w Rosji, Czechosłowacji i Niemczech (ostatnio w 2009 r. na Dniach Hesji). Stał się artystyczną oprawą ogólnopolskich zjazdów pszczelarskich w różnych częściach kraju, światowych kongresów, dożynek gminnych i powiatowych oraz jubileuszy okolicznych gmin, szkół, przedszkoli i domów kultury.
Obecnie w swoim repertuarze zespół posiada tańce narodowe – polonez i krakowiak, tańce regionalne – wiązanki tańców lubelskich, podlaskich, śląskich i rzeszowskich, tańce starowarszawskie oraz wiele przyśpiewek i piosenek z różnych regionów Polski.
Na przestrzeni wielu lat tańczyła i śpiewała w zespole wielka liczba młodzieży. Była to dla nich dobra propozycja rozwijania i uświadamiania sobie zamiłowań do polskiego folkloru, kultywowana i pielęgnowana przez kolejnych dyrektorów szkoły. Bez wsparcia dyrektorów, nauczycieli i rodziców niemożliwy byłby dalszy rozwój zesopłu. Wspólne wyjazdy zespołu czy to na koncerty czy obozy kondycyjne stały się znakomitą integracją młodzieży z różnych klas i różnych roczników. Nawet teraz, gdy jest ważny koncert, absolwenci nie zważając na trudności (czy to studenci czy już pracujący) przyjeżdzają do Pszczelej Woli na próby, aby wspomóc uczniów – obecnych członków zespołu – zaśpiewać i zatańczyć wspólnie na koncercie. Niektórzy z nich rozwijają dalej swoje zamiłowania artystyczne w zespołach studenckich – obecnie Michał Brzyski i Arek Kieliszczyk w ZPiT JAWOR Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie czy Zbyszek Kamiński w PROMNYCH SGGW w Warszawie. Kolejni prezesi zespołu Apis – ostatnio Michał Brzyski, Robert Nagnajewicz, Angelika Szymończyk, Krzysztof Tymiński, Karolina Kozik, Katarzyna
Mazur i obecnie Hubert Hutkowski potrafili zintegrować i skutecznie zachęcić swoich kolegów i koleżanki do frekwencji na próbach, do szaleńczej i ciężkiej pracy na obozach. A na obozy dzięki hojności Komitetu Rodzicielskiego zespół wyjeżdzał do Czorsztyna, Kamiannej, Bolesławca k. Trójmiasta, Siennicy Różanej (skąd pochodzi i jest pochowany Józef Dzik), Izbicy k. Zamościa,Rzucewa k. Pucka, Mokrzeszowa k. Wałbrzycha, Kłanina k. Karwii.
Przez te wszystkie lata Zespół Pieśni i Tańca Apis stał się nieodłącznym elementem szkoły. Tańczą i śpewają w nim już całe pokolenia. Pszczelarze z całego kraju i nie tylko – absolwenci z Pszczelej Woli kierują swoje dzieci,aby kształciły się w tej szkole, a ich dzieci tańczą i śpiewają w zespole. Zespół APIS stał się wizytówką szkoły i wszyscy wiedzą, że najpiękniejsze dziewczyny i najprzystojniejsi chłopcy są członkami zespołu. Przez swój wdzięk, uśmiech, bezpretensjonalność oraz wyraz artystyczny i profesjonalizm zdobywają serca każdej publiczności zarówno w kraju, jak i za granicą.