Czytaliśmy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

29 września 2023 roku obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto  zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Pomysłodawcy tej akcji przypominają, że głośne, wspólne  czytanie integruje grupę, stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.

Dzień ten stał się znakomitą okazją do zaproszenia naszej społeczności szkolnej do wspólnego czytania. W nawiązaniu do 12. odsłony Narodowego Czytania czytaliśmy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Przenieśliśmy się w świat nadniemeńskich krajobrazów, poznaliśmy dzieje Jana i Cecylii, odkryliśmy historię miłości Jana i Justyny oraz zgłębiliśmy tragiczne dla naszego narodu skutki powstania styczniowego.

Spotkanie zainaugurowała pani wicedyrektor Magdalena Pielecka – Szafruga. Do głośnego czytania powieści  zostali zaproszeni uczniowie klas: 1 TŻA, 1TŻB, 1 LO, 3 LO. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową zakładkę do  książek z cytatami z dzieła Elizy Orzeszkowej.

Idea wspólnego czytania i odkrywania na nowo dzieł literatury polskiej po raz kolejny połączyła społeczność szkolną. A wszechstronne korzyści wynikające z głośnego czytania, dają nadzieję, że narodziła się nowa tradycja w naszej szkole i akcja ta będzie kontynuowana w kolejnych latach.

Monika Szabat
Izabela Kępa