logo
moodle
logo75

PolishEnglishGermanKazakhUkrainianRussian

Wschodniosłowiański szlak dziedzictwa Lublina

15 października grupa uczniów uczęszczających do ZSR CKZ w Pszczelej Woli pod opieką nauczyciela brała udział w wyjściu szklakiem kultury i dziedzictwa wschodniosłowiańskiego miasta Lublin.

Podczas spaceru młodzież została zapoznana z postacią wybitnego hierarchy Kijowa św. metropolity Piotra (Mohyły), który popatronuje Parafii Prawosławnej przy ul. Dolińskiego 1, rodu drogowemu na Podzamczu i pozostaje ściśle związany z Katedrą prawosławną, którą konsekrował w 1633 roku.

Jednocześnie uczniowie dowiedzieli się o ważnych punktach miasta w kontekście kultury i historii ukraińskiej. Pierwszym miejscem na szlaku krajoznawczym była lubelska nekropolia przy ul Lipowej. To tam na cmentarzu prawosławnym pochowani są żołnierze armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury, którzy w 1920 r. byli sojusznikami Polski w walce z bolszewikami. Następnie młodzież odwiedziła, plac Litewski, Zamek Lubelski, cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego przy ul. Dolińskiego, która konsoliduje mniejszość ukraińską Lublina, skwer Tarasa Szewczenki – narodowego wieszcza ukraińskiego, pomnik ofiar Wielkiego Głodu (Hołodomoru) na Ukrainie w latach 1932-1933 oraz tablicę z popiersiem księcia Konstantego Ostrogskiego – uczestnika podpisania Unii Lubelskiej.

Kulminacją szlaku wschodniosłowiańskiego dziedzictwa Lublina była 400-letnia Katedra Prawosławna Przemienienia Pańskiego. Ta najstarsza zachowana murowana cerkiew w Polsce jako parafia jest miejscem spotkań wielu narodów wschodniosłowiańskich, ale i nie tylko. Podczas spotkania w świątyni uczestnicy dowiedzieli się o historii, architekturze, strukturze budowy, wystroju ikonograficznym, cennościach przechowywanych w cerkwi.

Pieszy szlak zakończył się prezentacją „Ewangeliarza Chełmskiego” z XIII wieku, z jakim wydaniem reprintu można było się zapoznać przy ciepłym poczęstunku w Lubelskim Instytucie Kultury Prawosławnej.

 

Fot. A. Konachowicz

Ks. dr Andrzej Konachowicz

Comments are closed.
Ważne linki
Kategorie