Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej początki naszej szkoły

To już 77 rok z rzędu gdy nad rzeką na pagórku, w parku, wśród starych drzew słychać gwar młodzieży zdobywającej wiedzę i umiejętności pszczelarskie. Z czasem dołączyli do nich adepci innych kierunków kształcenia. Powstałe wówczas Liceum Pszczelarskie zapoczątkowało zorganizowane szkolnictwo pszczelarskie w Polsce.

Tradycją naszej szkoły jest obchodzenie w październiku Święta Patronów Technikum Pszczelarskiego- Zofii i Tadeusza Wawrynów. W czwartkowy poranek 28 października 2021 roku młodzież Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli licznie zgromadziła się przed Dworkiem Rolandów by rozpocząć świętowanie Dnia Patronów od odsłonięcia tablicy pamiątkowej umieszczonej  na Dworku Rohlandów, upamiętniającej początek zorganizowanego szkolnictwa pszczelarskiego w Polsce. To właśnie w tym Dworku w 1944 roku rozpoczęło działalność Liceum Pszczelarskie w Żabiej/Pszczelej Woli.

Na naszym szkolnym święcie było nam niezmiernie miło gościć między innymi Pana Sebastiana Trojaka – Członka Zarządu Województwa Lubelskiego, Panią Elżbietę Denejko – Dyrektora Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kuratorium Oświaty w Lublinie, Panią Annę Matraszek-Furtak – Zastępcę Naczelnika Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Lublinie, Pana Radosława Janika – Prezesa Zarządu Spółdzielni Pszczelarskiej Apis w Lublinie oraz ks. Krzysztofa Piskorskiego – Proboszcza Parafii pw. M. B. Częstochowskiej w Żabiej Woli.

Nasi goście wspólnie z dyrekcją, nauczycielami, pracownikami i uczniami ZSR CKZ w Pszczelej Woli uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia i poświecenia tablicy pamiątkowej wyjątkowej instytucji – szkole pszczelarskiej o niepowtarzalnej atmosferze, wyjątkowym klimacie z bogatą tradycją i osiągnięciami. Jest to wyjątkowa szkoła, do której ochoczo powracają absolwenci, ale równie chętnie przybywają nowi uczniowie by zdobywać niezbędną wiedzę i doskonalić swoje umiejętności.

A.P.

Poniżej fotorelacja z dzisiejszej uroczystości..