Sprawozdanie z programu „Lato z TVP3 Lublin”

Sprawozdanie z programu „Lato z TVP3 Lublin” 23.08.2020r. w Pszczelej Woli

23 sierpnia 2020 roku w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli odbył się program „Lato z TVP 3 Lublin”, w którym uczestniczyło około 150 osób z województwa lubelskiego, Jego organizatorami byli: Powiat Lubelski oraz Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli.

Patronat honorowy sprawowali: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Program rozpoczął się o godz.11.00 wystąpieniem Pana Sebastiana Trojaka Wicemarszałka Województwa Lubelskiego, następnie glos zabrali Pani Barbara Zdybel wójt Gminy Strzyżewice i Mirosław Worobik dyrektor tutejszego Zespołu Szkół. W trakcie trwania programu widoczny był roll–ap z logotypem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego Lubelskie smakuj życie. W kolejnej odsłonie Pan Zdzisław Antoń, Starosta Lubelski i Andrzej Chrząstowski, wicestarosta promowali Inkubator Przetwórstwa Produktów Pszczelich, który znajduje się na terenie szkoły, a który również wpisuje się w projekt Lubelskie wspólnie dla pszczół. Nie zabrakło tez informacji na temat produktów pszczelich, ich walorów odżywczych i smakowych, wpływu na zdrowie, o których opowiadała Pani Elżbieta Gajownik, nauczyciel przedmiotów pszczelarskich w Technikum Pszczelarskim.  Koleżanki Anna Szcześniak i Ewa Toruń, nauczycielki przedmiotów żywieniowych w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych przedstawiły praktyczne zastosowanie produktów pszczelich prezentując na antenie TVP3 smakowicie wyglądające potraw, przekąski i napoje, wszystko na bazie miodu i innych produktów pszczelich. W tle widniały banery z logotypami Urzędu Marszałkowskiego.

Przed rozpoczęciem programu 21 sierpnia 2020r. w telewizji śniadaniowej Między Wisłą a Bugiem pan Zdzisław Szwed członek zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i Pan Mirosław Worobik dyrektor ZSR CKZ w Pszczelej Woli zapraszali do obejrzenia programu i odwiedzenia Pszczelej Woli podkreślając udział Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w tym programie i jego strategicznej roli w projekcie Lubelskie wspólnie dla pszczół.

Na terenie ZSR CKZ w Pszczelej Woli wokół studia plenerowego TVP 3 Lublin rozstawione były banery z logiem Marszałek Województwa Lubelskiego Lubelskie Smakuj życie, ponadto stoisko Spółdzielni Pszczelarskiej Apis w Lublinie, Technikum pszczelarskiego w Pszczelej Woli oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podczas programu Paweł Gilowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie wręczał kilkunastu instytucjom z Województwa Lubelskiego ule, w ten sposób wspierał akcję „Z Lubelskim pomagamy pszczołom”. Obdarowani to m.in.: Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli, WIORiN, Areszt Śledczy Lublin, Zakład Karny Opole Lubelskie, Starostwo Powiatowe w Opolu Lub., Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Urząd Miejski w Zwierzyńcu, Urząd Miejski
w Siedliszczu, Inkubator Przetwórstwa Produktów Pszczelich w Pszczelej Woli, ZS CKR im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie, ZS CKR w Siennicy Różanej, ZS CKR w Potoczku, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym Oddział Muzeum w Janowcu, Starostwo Powiatowe w Świdniku, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie. Wyróżnione instytucje otrzymały w sumie ok. 70 uli  różnych typów.

Na stronie szkoły oraz Facebooku ZSR CKZ w Pszczelej Woli znajduje się relacja z nagranego programu, można odtworzyć wystąpienia, oglądać fotografie. Relację z programu również przekazała TVP3 Lublin w Panoramie Lubelskiej. Pomimo deszczowej aury goście nie zawiedli. Z zainteresowaniem krążyli wśród stoisk związanych z branżą pszczelarską, gdzie można było kupić miody i produkty pszczele, fachową literaturę i prasę pszczelarską, nasiona roślin miododajnych, oraz sprzęt, narzędzia i najnowsze urządzenia pszczelarskie.

Sponsorzy: Marszałek Województwa Lubelskiego Lubelskie Smakuj życie, Spółdzielnia Pszczelarska „Apis”,

Patronat medialny: TVP3 Lublin

Sporządziła Bożena Stępień