Rok Marii Konopnickiej w naszej szkole

„Doceniając literacki dorobek Marii Konopnickiej oraz jej wkład w działalność patriotyczną, Sejm Rzeczypospolitej ustanawia rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej (…)”.

W 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej, polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki. W naszej szkole zostały podjęte działania upamiętniające jej życie oraz twórczość. Aktywnie w obchody rocznicowe włączyła się klasa I TP.

Rozpoczęliśmy od dyktanda bieganego, które tematycznie nawiązywało do twórczości literackiej pisarki. Jak się okazuje nie jest tak łatwo zapamiętać zdania, szczególnie gdy należy brać pod uwagę i interpunkcję, i szybkość przepisywania tekstu, który znajduje się z dala od ławki. Taka metoda powtórzenia treści ortograficznych bardzo spodobała się uczniom. Dyktando zostało „odczarowane”, nie kojarzy się już wyłącznie negatywnie.

Wiele emocji dostarczyło nam wspólne czytanie. Ogromne wrażenie na słuchających wywarł tekst noweli „Dym”. W rolę narratora wcieliła się Julia, natomiast Ania i Leon odczytali role matki i Marcysia.

Uczniowie wzięli również udział w konkursie wiedzowym z użyciem aplikacji kodów QR. Bezbłędnie i najszybciej zadania rozwiązali: Inga, Zosia i Damian, a wyróżnienie otrzymała Aurora. Zwycięzcy odebrali dyplomy i upominki z rąk Pana Dyrektora Marcina Kępowicza.

Celem podjętych działań było włączenie się w obchody roku Marii Konopnickiej oraz zainspirowanie uczniów do bliższego poznania życia i twórczości autorki „Roty”.

Monika Szabat
Izabela Kępa