Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2021

„Któregoś dnia będziesz na tyle dorosły, żeby znowu zacząć czytać baśnie”.

C.S. Lewis

Miesiąc Bibliotek Szkolnych w tym roku odbywał się pod hasłem „Fairy Tales and Folk Tales around the World”, czyli „Baśnie i legendy z całego świata”.

Baśnie i legendy posiadają nieoceniony wpływ na rozwój osobowości i proces wychowania. Kształtują  najbardziej podstawowe i zasadnicze zręby osobowości. Potem ma miejsce jedynie refleksja nad doświadczeniami wcześniej zdobytymi. Każdy z nas posiada ulubioną baśń czy legendę z dzieciństwa, którą wciąż pamięta i do której chętnie wraca. Retrospekcja do czasów dzieciństwa wiąże się jednocześnie z powrotem do takiej ulubionej książeczki z bajkami, która w tamtym czasie kształtowała nasz sposób patrzenia na świat.

Każdy naród ma swoje własne baśnie, które niosą ponadczasowe prawdy o ludzkiej naturze i  funkcjonowaniu świata. Piękne, pełne tajemnic i dramatyzmu historie są znane od pokoleń. Uczą o przyjaźni, miłości, poświęceniu, o nagrodzie za dobro i karze za zło. Społeczność pszczelowolska to społeczność wielokulturowa. Stąd sięgnęliśmy do baśni  nie tylko z Polski, ale też z Kazachstanu, Białorusi, Ukrainy czy Rosji. W bibliotece szkolnej została przygotowana ekspozycja przybliżająca magiczne opowieści z tych obszarów. Warto je poznać, bo to bezcenny skarb kultury.