Międzynarodowy Dzień i Tydzień Mediacji 2021

21 października 2021 r. już po raz 10 obchodzony był Międzynarodowy Dzień Mediacji ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dn. 7 kwietnia 2011r.

W Polsce w dn. 18-22.10 2021r. Obchodziliśmy Tydzień Mediacji ustanowiony z inicjatywy Ministra Sprawiedliwości.

Mediacja jest sposobem rozwiązania sporu o charakterze polubownym i przeprowadzana jest według procedur prawnych, ale dobrowolnie. Efektem jest ugoda zawarta przed mediatorem. Zaletą mediacji jest możliwość ugodowego zakończenia sporu, wypracowanie satysfakcjonującego obie strony konfliktu porozumienia co ważne na neutralnym gruncie. Mediacje szkolne uczą odpowiedzialności, są dobrą metodą porozumiewania się bez przemocy.

W naszej szkole uczniowie podczas zajęć z wychowawcami przygotowywali plakaty dotyczące tematyki mediacji, zainteresowani otrzymali również ulotki. Młodzież z klasy IV TP przygotowała gazetkę na korytarzu szkolnym, a w mediach społecznościowych pojawiły się informacje o tym ważnym wydarzeniu.

Mamy nadzieję, że mediacje zagoszczą jako metoda rozwiązywania konfliktów w naszej społeczności szkolnej.