logo
moodle
logo75

PolishEnglishGermanKazakhUkrainianRussian

„Lektury do matury” w naszej szkole, czyli Narodowe Czytanie

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie  Para Prezydencka zaprosiła do czytania  Nowel polskich. Prezydent Andrzej Duda z małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Osiem nowel na ósme Narodowe Czytanie:

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  1. Katarynka – Bolesław Prus
  1. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  1. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  1. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  1. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  1. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

W naszej szkole nowele czytali nauczyciele i uczniowie. Podczas trzech lekcji udało nam się zaprezentować kilka utworów czytanych w całości i we fragmentach. Największe wrażenie na słuchających wywarł tekst opracowany przez panią Monikę Szabat do czytania z podziałem na role – „Dym” Marii Konopnickiej. W rolę narratora wcieliła się pani Katarzyna Wertel, Gabrysia i Marcin, uczniowie klasy IV TP, odczytali role matki i Marcysia. Do akcji włączyli się też inni nauczyciele – pani pedagog Regina Pastucha, pan Jarosław Prus, czytając Prusa oczywiście, pani Izabela Kępa i pani Monika Szabat. Z wielkim zaangażowaniem dwie nowele odczytały też uczennice klasy III Technikum Pszczelarskiego – Zosia, Alicja i Ola. Fragmenty „Dobrej pani” czytała Karolina Bogut – uczennica III klasy Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego.

Spotkanie miało na celu promowanie czytelnictwa, zapoznanie z tekstami podstawy programowej, a także pokazanie piękna polskiej literatury.

 

Monika Szabat

Comments are closed.
Ważne linki
Kategorie