Czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

Jak co roku społeczność Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli włączyła się w akcję Narodowego Czytania, organizowaną pod patronatem Prezydenta RP od 2012 roku. Lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Czytaliśmy nie tylko w naszej szkole. W piątek, 9 września, uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania w Zespole Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie. Brawurowo i z ogromnym zaangażowaniem balladę „Lilije” przeczytali Pan Dyrektor Marcin Kępowicz i Mikołaj Gustaw, uczeń IV klasy Liceum Ogólnokształcącego. Podczas wydarzenia mogliśmy również obejrzeć teatralną interpretację ballady „Świtezianka” w wykonaniu aktorów szkolnego koła teatralnego.  Konkurs online poświęcony „Balladom i romansom” zakończył wspólne świętowanie.
Natomiast 13 września uczniowie naszej szkoły, na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej im. E. Kołaczkowskiej w Strzyżewicach, zaprezentowali utwór „Rybka”. W rolę narratora wcielił się Maksymilian Zebrzowski, uczeń klasy IV Technikum Pszczelarskiego, Julia Sopoćko i Patryk Sawerski, uczniowie klasy IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych odczytali role Krysi i sługi.

Lektura utworów narodowego wieszcza pozwoliła nam na nowo  odkryć fenomen polskiego romantyzmu i włączyć się aktywnie w  jubileuszowe obchody roku 2022. Było to wspaniałe święto czytelnictwa.

Izabela Kępa