W roku szkolnym 2024/2025 na terenie województwa lubelskiego odbył się po raz pierwszy szkolny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Białoruskiego w roku szkolnym 2024/2025. Tematem przewodnim XXXI edycji Olimpiady jest „Życie i twórczość Wasyla Bykawa”.

Olimpiada posiada akredytację Ministra Edukacji Narodowej (rozporządzenie MENiS z dnia 29.01.2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad), co podkreśla jej prestiż i znaczenie w rozwijaniu kompetencji językowych oraz kulturowych uczestników. Organizatorem tych zawodów jest Katedra Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Adresatami Olimpiady są uczniowie przejawiający zainteresowanie językiem, literaturą i kulturą białoruską, uczęszczający do wszystkich typów szkół ponadpodstawowych i szkół średnich dla młodzieży.

Pierwsze eliminacje odbyły się w środę, 4 grudnia 2024 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wzięli w nich udział czworo uczniów z naszej szkoły. Inicjatorem eliminacji skierowanych do uczniów woj. lubelskiego był doradca metodyczny Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i jednocześnie nauczyciel uczniów z Pszczelej Woli. Warto podkreślić, że eliminacje miały charakter międzyszkolny w województwie lubelskim odbyły się po raz pierwszy od ponad 30 lat funkcjonowania Olimpiady. W odpowiedzi na oczekiwania naszych uczniów, a także dzięki nawiązaniu współpracy z Komitetem Głównym Olimpiady Języka Białoruskiego z Katedry Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz z lubelskimi białorutenistami – pracownikami naukowymi Wydziału Filologicznego UMCS w Lublinie, możliwe było zorganizowanie tego etapu dla uczniów w naszym regionie.

Eliminacje składały się z dwóch części: pisemnej oraz ustnej. W części pisemnej uczestnicy zobowiązani byli do samodzielnego napisania pracy na jeden z trzech zaproponowanych tematów, które dotyczyły tegorocznego tematu przewodniego. Tematy wymagały od uczestników umiejętności analizy, argumentacji oraz swobodnego posługiwania się językiem białoruskim.

W części ustnej uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące wcześniej przygotowanych lektur oraz wykazywali się znajomością wybranych zagadnień gramatycznych i językowych. W tej części ważne było zarówno merytoryczne przygotowanie, jak i umiejętność swobodnego formułowania wypowiedzi w języku białoruskim.

Zarówno część pisemna, jak i ustna pozwoliły uczniom zaprezentować wysoki poziom wiedzy i umiejętności językowych, co spotkało się z uznaniem komisji konkursowej. Wyniki eliminacji zostały ogłoszone w klejonym dniu i tylko potwierdziły gruntowne przygotowanie naszych uczniów, którzy zostali zakwalifikowani do drugiego okręgowego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Białoruskiego.

Serdecznie gratulujemy!

 Fot. A. Konachowicz

Ks. dr Andrzej Konachowicz