2 października – Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

To święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku. Data 2 października nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia przypada rocznica urodzin Mahatmy Gandhiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległościowego oraz pioniera filozofii i strategii działania bez przemocy.

Na co dzień, w rodzinie, w pracy, powinno się unikać wszelkiej przemocy fizycznej i psychicznej.  Gdy doświadczasz przemocy w rodzinie, nie możesz tego ukrywać. To nieprawda, że przemoc skończy się sama. Przemoc jest nie tylko wtedy gdy są widoczne ślady pobicia. Nie trzeba mieć siniaków, ani złamanych kości by być ofiarą przemocy domowej. Poniżanie i obelgi bolą tak samo jak bicie, a czasami nawet bardziej. Masz prawo do życia z poczuciem bezpieczeństwa. Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy jest Twoim dniem, ale również każdy następny powinien być tak samo dla Ciebie radosny i bezpieczny.

Skorzystaj z pomocy psychologicznej i prawnej

–  Dziecięcy telefon zaufania przy Rzeczniku Praw Dziecka – 800 12 12 12

– Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – 800 120 002

Napisz e-mail: [email protected].

Społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy. Swój protest przeciwko agresji uczniowie wyrazili przygotowując plakaty, które zostały  umieszczone w gablocie na korytarzu szkolnym.