Z wizytą w Bibliotece Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Dnia 9 maja, w ramach Tygodnia Bibliotek, młodzież klas: pierwszej i drugiej Technikum Pszczelarskiego odwiedziła Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Naszą przewodniczką była pani dr Małgorzata Gorczyńska.

Już na początku naszego pobytu mogliśmy się poczuć jak studenci. Powitała nas pani dr inż. Paulina Studzińska-Jaksim, dyrektor Biblioteki i zaprosiła do sali wykładowej, na spotkanie z panem prof. dr hab. Grzegorzem Borsukiem. Wysłuchaliśmy prelekcji „Funkcjonalna anatomia i morfologia pszczół”. Prowadzący zachęcał młodych adeptów pszczelarstwa do aktywności i dzielenia się spostrzeżeniami. Otrzymaliśmy solidną dawkę fachowej wiedzy.

Następnie zapoznaliśmy się ze strukturą i organizacją biblioteki uniwersyteckiej, która tworzy przestrzeń wiedzy zebranej w  kolekcjach dotyczących nauk przyrodniczych i im pokrewnych. Odwiedzaliśmy Czytelnię, Wypożyczalnię i Informatorium, niezwykle nowoczesne i przyjazne wnętrza. Użytkownicy mają otwarty dostęp do zasobów. Na drugim i trzecim piętrze znajdują się książki i czasopism najczęściej wykorzystywane przez odbiorców. Czytelnicy sami wybierają z półek potrzebne im woluminy, z których mogą korzystać na miejscu. Ciekawostką był  książkomat ustawiony przed gmachem uczelni, umożliwiający odbiór zamówionych książek 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Byliśmy pod wrażeniem biblioteki, która jest nie tylko miejscem pracy i nauki, ale też przestrzenią, gdzie można się spotkać, porozmawiać, wymienić poglądy i odpocząć. Posiada tzw. ,,strefę chillout” z  kanapami i ogromną ilością puf i siedzisk. Na tarasie także urządzono strefę relaksu, obsadzoną roślinami miododajnymi, ustawiono domki dla pszczół samotnic. Można tam uczyć się, czytać, ale również odpocząć na leżaku, zagrać w szachy, czy złożyć origami.

Organizatorem spotkania była Biblioteka Główna  Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Dziękujemy za zaproszenie i ciepłe przyjęcie.

Zdjęcie gmachu UP:  https://up.lublin.pl/nauka/biblioteka

Izabela Kępa