Wspomnienie o Dyrektorze Mieczysławie Janiku

Wspomnienie o Dyrektorze Mieczysławie Janiku (1942-2020)

W dniu 21 października 2020 roku odszedł wieloletni Dyrektor Technikum Pszczelarskiego, Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli, Nauczyciel, Wychowawca wielu pokoleń młodzieży, Przyjaciel Naszej Szkoły.

„Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez twoje czyny”

Nie o każdym można powiedzieć, że swoim życiem ukształtował postać świata, ale te słowa Stanisława Wyspiańskiego, można odnieść do życia Dyrektora Mieczysława Janika, który ukształtował postać świata, świata pszczelowolskiego.

Urodził się 1 kwietnia 1942 roku w Rudniku Dużym k/Zakrzówka. Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Zakrzówku. W 1965 roku ukończył studia wyższe na Wydziale Humanistycznym UMCS, a następnie podjął pracę jako nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym w Bychawie.

Od 1 sierpnia 1973 roku sprawował funkcję Dyrektora Państwowego Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. Po likwidacji powiatów został Dyrektorem Zespołu Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli i funkcję tę pełnił do 1 września 1987 roku. W tym okresie był inicjatorem szeregu zadań w zakresie inwestycji i rozbudowy infrastruktury Pszczelej Woli:

1974 –  budowa 2 bloków mieszkalnych (18 rodzin), nowoczesnej obory, pawilonu pszczelarskiego, oddanego do użytku w 1977 roku

22.07.1974 – otwarcie basenu z pawilonem sportowym i budynkiem na urządzenia oczyszczające i uzdatniające wodę, wyasfaltowanie boiska do gier małych

1975 – utworzenie Zespołu Szkół Rolniczych obejmującego swym zasięgiem 16 szkół rozmieszczonych na terenie okolicznych gmin

1975 – 1979 – budowa centralnej kotłowni

1979 – oddanie do użytku budynków gospodarstwa rolniczego

1983 – 1992 – kolejny etap rozbudowy: powstają bloki mieszkalne (24 – rodzinny), internat na 120 miejsc z zapleczem kuchennym, stołówką, sala widowiskową i zapleczem do działalności kulturalno – oświatowej, pawilon pasieczny

1986 – rozpoczęcie budowy skrzydła szkoły

1986 – telefonizacja ośrodka

1987 – oddanie do użytku internatu oraz pawilonu pasiecznego stanowiącego zaplecze dla pasieki dydaktycznej z salami ćwiczeń, ekspozycyjnymi, magazynem i pracownią inseminacji matek pszczelich

Dyrektor Janik powiedział kiedyś, że „podczas swojego dyrektorowania starał się, by coś po sobie zostawić, by stworzyć godziwe warunki pracy dydaktycznej i socjalno – bytowej dla młodzieży i pracowników…” był bez wątpienia wielkim budowniczym Pszczelej Woli.

Był dumny, że „… To Pszczela Wola, jej nauczyciele i młodzież nadawali ton pracy kulturalno – oświatowej. W najbliższych okolicach, powiecie, dawani byli jako wzór na terenie województwa lubelskiego…”

To właśnie dzięki Jego wysiłkom w 1976 roku pierwsza grupa  uczniów wyjechała na praktyki pszczelarskie do Austrii.

W latach 1987 –  1993 pracował jako nauczyciel i wychowawca w Pszczelej Woli.

W 1993 roku rozpoczął pracę w Spółdzielni Pszczelarskiej „Apis” w Lublinie pełniąc funkcję V-ce Prezesa. W 1995 roku został Prezesem „Apisu” i pełnił tę funkcję do 2005 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. Nadal aktywnie uczestniczył w życiu społeczności lokalnej.

We wspomnieniach absolwentów oraz wszystkich, którzy spotkali go na swojej drodze pozostanie Człowiekiem o wielkim sercu, otwartym umyśle, niestrudzonym, niezwykle życzliwym, oddanym Pszczelej Woli i swoim uczniom. Niezapomniane pozostanie Jego wspaniałe poczucie humoru oraz dystans do życia.

Zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci Panie Dyrektorze…