„Tradycje pszczelarskie – impreza promocyjna” 04.10.2020r. w Pszczelej Woli

04 października 2020 roku w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli odbyło się przedsięwzięcie pt. „Tradycje pszczelarskie

– impreza promocyjna”, w którym uczestniczyło około 250 osób z województwa lubelskiego, Organizatorami byli: Lokalna Grupa działania „Kraina wokół Lublina oraz Stowarzyszenie na rzecz Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli przy współudziale Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli.

Po oficjalnych wystąpieniach rozpoczęły się wykłady o tematyce pszczelarskiej.
W kolejnej odsłonie imprezy Pan Andrzej Chrząstowski, wicestarosta Powiatu Lubelskiego promował Inkubator Przetwórstwa Produktów Pszczelich, który znajduje się na terenie szkoły, i wpisuje się w projekt Lubelskie wspólnie dla pszczół. Nie zabrakło też informacji na temat produktów pszczelich, ich walorów odżywczych i smakowych, wpływu na zdrowie, o których opowiadała na stoisku szkolnym Pani Renata Wilczyńska – Fabiszewska, nauczyciel
w Technikum Pszczelarskim, przedstawiając jednocześnie praktyczne zastosowanie produktów pszczelich prezentując smakowicie wyglądające potrawy, przekąski i napoje, wszystko na bazie miodu i innych produktów pszczelich.

Na terenie ZSR CKZ w Pszczelej Woli wokół szkoły rozstawione były stoiska: Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli z produktami pszczelimi do degustacji
z możliwością zakupu, wyrobami rękodzielniczymi koła gospodyń z Radawca, wyrobami Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Podczas imprezy publiczność bawiły zespoły ludowe oraz orkiestra dęta z terenu Lokalnej Grupy działania „Kraina wokół Lublina”. W ramach imprezy odbywały się pokazy wyrobu świec oraz warsztaty związane z tradycją pszczelarską. Poprzez wystawę oraz degustacje promowane były produkty lokalne produkowane w oparciu o składnik jakim jest miód, w tym „Całuski pszczelowolskie”.

Podczas trwania imprezy czas umilały nam występy zespołów ludowych: „Apis”, „Słowianki” z Bychawki, oraz zespół ze Strzeszkowic. Duży entuzjazm wzbudził chór męski „Podkowiacy” z Bychawy oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kiełczewic, bisom nie było końca.

We współpracy z Towarzystwem Regionalnym zorganizowano wystawę upamiętniająca rody szlacheckie z terenu gmin Strzyżewice i Bychawa. Wystawa gościła jeszcze przez tydzień w holu głównym szkoły. Na boisku zorganizowano zajęcia animacyjne – stoiska z „dawnymi grami podwórkowymi” dla licznie przybyłych dzieci. Każdy uczestnik dostawał słodkie nagrody. Od godziny 13.00 – 18.00 można było poczęstować się smakowitym bigosem i innymi pysznościami przygotowanymi niezmiennie przez Panie ze szkolnej kuchni.

Na stronie szkoły oraz Facebooku ZSR CKZ w Pszczelej Woli znajduje się fotorelacja
z imprezy, można odtworzyć wystąpienia, oglądać fotografie. Pomimo wietrznej aury goście nie zawiedli. Z zainteresowaniem krążyli wśród stoisk, gdzie można było kupić miody
i produkty pszczele, fachową literaturę i prasę pszczelarską, nasiona roślin miododajnych, wyroby rękodzielnicze.