logo
kkz p1 r1 j1 k1 LO1
moodle kkz tp2 tr2 j2 LO3

PolishEnglishGermanKazakhUkrainianRussian

Spotkanie z Magdaleną Gąbką, czyli o tym  jak sięgnąć po marzenia

26 listopada 2019 roku klasa I LO3 wraz z panią Moniką Szabat oraz panią  Izabelą Kępą uczestniczyła w niezwykłym spotkaniu z Magdalena Gąbką – bychawianką, z zawodu pedagog, która opowiedziała o swojej pasji i miłości do gór. Wyjaśniła, że: „Szlaki w polskich górach zdeptała wielokrotnie, a pierwszą wysokogórską wyprawę odbyła się w Himalaje, trekking wokół Everestu oraz zdobycie szczytu Island Peak (6189 m) – taki był początek.” To marzenie kiełkowało kilka lat i początkowo wydawało się nieosiągalne, ale postanowiła spróbować, zaczęła konkretne przygotowania i… udało się! Chcąc rozwijać się
w tej dziedzinie brała udział w obozach biegowych oraz ukończyła kurs wspinaczki skalnej. Spoza szlakowych Tatr  zdobyła następujące szczyty: Mnich, Zadni Mnich, Łomnica, Żabi Koń, lodospad na Słowacji. A te odległe to: Kala Pattar (5643 m), Gokyo Ri (5357 m), Island Peak (6189 m), Elbrus (5642 m). Ważne i równie wysokie miejsca, w których była to: Everest Base Camp (5364 m) oraz Ama Dablam Base Camp (4600 m).

Kontakt z naturą, bycie z samym sobą, sprawdzenie na co stać człowieka w ekstremalnych warunkach, ale też pozostawienie wszystkich problemów tysiące metrów  za  sobą, to uczucia, które towarzyszyły jej podczas wspinaczki.

W lipcu 2019 roku alpinistka zdobyła Mont Blanc. Wejście na szczyt odbyło się od strony włoskiej, Drogą Papieską, wariantem rzadko wybieranym oraz dużo ambitniejszym niż klasyczne wejście od strony Francji.

Podróży, w którą zabrała nas pani Magdalena towarzyszyła projekcja zdjęć zapierających dech w piersiach, pokaz profesjonalnego sprzętu oraz prezentacja literatury dotyczącej himalaizmu.

To inspirujące spotkanie, pełne pasji zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną im.  E. Kołaczowskiej w Strzyżewicach w ramach Tygodnia Literackiego.

Jeszcze raz dziękujemy  za zaproszenie.

 

Comments are closed.
Ważne linki
Kategorie