logo
kkz p1 r1 j1 k1 LO1
moodle kkz tp2 tr2 j2 LO3

PolishEnglishGermanKazakhUkrainianRussian

Poznaj noblistkę Olgę Tokarczuk

10 grudnia ubiegłego roku Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Od ponad  20 lat należy do grona najpoczytniejszych polskich pisarzy. Zdobywając literackiego Nobla trafiła do elitarnego klubu tych, którzy pozostaną w nim już na zawsze. Z czasem ukształtuje się kanon jej utworów, które każdy powinien znać. Ta rocznica to doskonała okazja do poznania twórczości noblistki.

Kim jest?

Urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Już jako nastolatka pisała wiersze i opowiadania. Jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i początkowo pracowała jako psychoterapeutka.  Jednak natura pisarki zwyciężyła i w 1993 roku  wydała swoją pierwszą powieść. Obecnie mieszka we Wrocławiu.  Jak sama przyznała, zdaje sobie sprawę z tego, że jej książki „nie są dla każdego. To zależy od temperamentu, od gustu literackiego, od pewnych przyzwyczajeń. Więc wcale nie naciskam, żeby wszyscy czytali Tokarczuk. Nie, nie, nie”.

Od czego zacząć?

Doskonałym wyborem dla młodych czytelników, którzy chcą zmierzyć się z twórczością noblistki, są jej starsze utwory. Powieść „Prawiek i inne czasy” to książka przystępna, która odpowiada na istotne dla młodych ludzi pytania. Tytułowy Prawiek jest mityczną wioską leżąca w środku Polski, w której skupione zostały ludzkie radości i smutki. Powieść opowiada o zmaganiu się z samym sobą, z okolicznościami i normami moralnymi, o nadawaniu sensu codziennej egzystencji.

Dobrym wstępem do lektury Tokarczuk może być jej powieściowy debiut – Podróż ludzi Księgi”. To historia śmiałków,  którzy w XVII wieku ruszyli w drogę w poszukiwaniu prawdziwej mądrości, szczęścia i ładu, tajemniczej Księgi mogącej zmienić losy ludzkości.

Książką przystępną w odbiorze są także Bieguni”.  Powieść zdobyła nagrodę Nike i Bookera, co znacznie przyczyniło się do przyznania pisarce Nagrody Nobla. Autorka zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy, zaprasza do porzucenia utartych szlaków.

Wszystkich  zainteresowanych  twórczością Olgi Tokarczuk zapraszamy do naszej biblioteki, wszystkie tytuły są dostępne.

Źródło: www.culture.pl

Zdjęcie: www.gov.pl

Comments are closed.
Ważne linki
Kategorie