Pierwszy Dzień Wiosny międzynarodowy i wielokulturowy w naszej szkole!

21 marca to Pierwszy Dzień Wiosny!
Pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy następną porę roku – WIOSNĘ.

Wiosna to początek nowego cyklu życia, czas zasiewów i czekania na plony.
Święta powitania wiosny mają wieloletnią tradycję na całym świecie. Nie wszędzie jednak święto wiosny obchodzi się 21 marca niektórzy świętują już w lutym – wraz z pojawieniem się pierwszych przebiśniegów, inni czekają aż do maja, gdy zrobi się już naprawdę ciepło. W każdym kraju ludzie obchodzą ten dzień na własny sposób.
W Polsce pierwszy dzień wiosny, przypadający 21 marca jest dniem szczególnym.
To symboliczne zakończenie zimy. Jest to także czas, gdy utopić można Marzannę jako symbol odchodzącej zimy.

Na Ukrainie wszyscy świętują początek wiosny 1 marca. Na terenie obecnej Rosji, Białorusi oraz Ukrainy jeszcze w dawnych czasach obchodzone było tygodniowe święto zwane Maslenica.

W Kazachstanie, zgodnie z wielowiekową tradycją Nowy Rok obchodzi się też w marcu. Święto to nazywa się Nauryz. Obchodzone jest ono 21 marca – w dniu równonocy wiosennej. Nauryz obchodzi się przez trzy dni. W języku kazachskim nauryz oznacza marzec. Jest symbolem zwycięstwa dobra nad złem. Symbolizuje dobroć i bogactwo, szczęście i miłość oraz wielki dzień przyjaźni.
W naszej szkole uczą się uczniowie z różnych krajów i dzień 21 marca był okazją do poznania elementów kultury innych narodów. Reprezentacje uczniów z Białorusi, Kazachstanu, Polski i Ukrainy zaprezentowały całej społeczności szkolnej charakterystyczne dla swojego narodu pieśni, poezję, taniec i kuchnię. W części konkursowej – uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły świetnie się ze sobą bawili. Obchody Dnia Wiosny zakończone zostały meczem w siatkówkę nauczyciele kontra uczniowie oraz wspólnym ogniskiem z kiełbaskami.

Regina Pastucha