PAMIĘTAMY – obchody setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego.

W dniu 05.05.2021 roku w ZSR CKZ w Pszczelej Woli odbyły się obchody setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego.
W czasie przygotowań do górnośląskiego plebiscytu a nade wszystko w czasie III powstania śląskiego ludność województwa lubelskiego zaangażowała się w niesienie pomocy Górnemu Śląskowi. Polegała ona przede wszystkim na gromadzeniu funduszy, żywności, odzieży i środków sanitarnych dla powstańców. W dniach od 12 do 14 maja 1921 roku została zorganizowana w Lublinie wielka zbiórka publiczna na cele górnośląskie. Katolicki Uniwersytet Lubelski wysłał swych reprezentantów do pracy w Bytomskim Komisariacie Plebiscytowym.
Upamiętnieniem tego wydarzenia było posadzenie „Dębu Śląskiego” i postawienie kamiennej tablicy na terenie szkoły. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Powiatu Lubelskiego między innymi Pan Andrzej Chrząstowski – wicestarosta Powiatu Lubelskiego, Pani Anna Zielińska – Naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych w Lublinie, Pan Krzysztof Chmielik – Przewodniczący Rady Powiatu w Lublinie, przedstawiciele władz gminy Strzyżewice: Pani Barbara Zdybel – Wójt Gminy Strzyżewice, Pan Janusz Sagan – Przewodniczący Rady Gminy Strzyżewice oraz Dyrekcja i przedstawiciele społeczności szkolnej ZSR CKZ w Pszczelej Woli.

KW