Pamiętamy o walczących za Polskę

W 2019 roku przypada 240 rocznica urodzin generała Franciszka Rohlanda, uczestnika wojen o niepodległość Polski w czasach Księstwa Warszawskiego, wojen napoleońskich i powstania listopadowego 1830-31r. Społeczność szkolna ZSR CKZ w Pszczelej Woli wspólnie z STR postanowiła uczcić pamięć bohatera odsłonięciem tablicy pamiątkowej umieszczonej na dworku w Pszczelej Woli.

7 listopada br. w Pszczelej Woli, w przeddzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości, odbyła się w naszej szkole podniosła uroczystość. Przed dworkiem, wybudowanym w 1852 roku przez gen. Fr. Rohlanda, zgromadziły się tłumy młodzieży szkolnej. Przybyli też znamienici goście: pan Krzysztof Chmielnik – Przewodniczący Rady Powiatu, pani Katarzyna Nowosad – Naczelnik Wydziału Oświaty, pani Ewa Podkańska wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie, pan Ferdynand Rymarz – Sędzia Trybunału Konstytucyjnego i wieloletni Przewodniczący PKW, pani Barbara – Zdybel – Wójt Gmin Strzyżewice, Księża – Tadeusz Pawlas i Stanisław Góra z Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Żabiej Woli, pan Radosław Janik – Prezes Spółdzielni Pszczelarskiej Apis w Lublinie, pan Marian Paszkiewicz – Prezes Strzyżewickiego Towarzystwa Regionalnego oraz dyrektorzy powiatowych szkół i  placówek oświatowych,  dyrektorzy szkół podstawowych z terenu gminy Strzyżewice, a także emerytowani dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się od wystawienia warty honorowej przy tablicy pamiątkowej gen. Franciszka Rohlanda przez uczniów Technikum Pszczelarskiego. Tablicę poświęconą pamięci bohatera odsłonili: Ferdynand Rymarz,  Krzysztof Chmielik i Mirosław Worobik, a poświęcił  ks. Tadeusz Pawlas –  proboszcz Parafii w Żabiej Woli.

Następnie uczestnicy  zapalili znicze przed tablicą pamięci legionisty i uczestnika wojny z bolszewikami majora Stanisława Grekowicza, a w latach 1948 – 1951 nauczyciela szkoły w Pszczelej Woli. Dalsza część uroczystości odbyła się w sali audiowizualnej. Po wspólnym odśpiewaniu  hymnu Polski gości powitał pan dyrektor ZSR CKZ w Pszczelej Woli – Mirosław Worobik. W trakcie części artystycznej zaprezentowała się młodzież szkolna w okolicznościowym programie słowno-muzycznym oraz szkolny Zespół Pieśni i Tańca „Apis” w wiązance pieśni  i piosenek wojskowych oraz w tańcach polonez i walc. Wiązankę utworów patriotycznych zaprezentował też chór szkolny. Część artystyczna spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem i została nagrodzona rzęsistymi oklaskami przez widzów.

Uroczystość zakończono wspólnym śpiewaniem pieśni i piosenek patriotycznych.

,           ,

Relacja z uroczystości została pokazana przez TVP3 Lublin w Panoramie Lubelskiej.