Narodowe Czytanie 2021 w naszej szkole

Dnia 22 września uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w dziesiątej, jubileuszowej odsłonie Narodowego Czytania, akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej. Lekturą wybraną na rok 2021 została „Moralność pani Dulskiej”  Gabrieli Zapolskiej. Na chwilę przenieśliśmy się do mieszczańskiej kamienicy, gdzie mieszka rodzina Dulskich. Aniela Dulska rządzi całym domostwem żelazną ręką, sprawuje władzę nad mężem, synem i dwiema córkami. Dąży także do tego, by zdominować wszystkich mieszkańców, a także służbę.

W postacie   tragifarsy kołtuńskiej wcielili się:

Aniela Dulska – Kasia Koźmińska (III LO)

Felicjan Dulski – Mateusz Leszczyński ( III LO)

Zbyszko Dulski – Zosia Sobiecka (III LO)/ Daniel Gregorek (I LO)

Mela Dulska – Ania Bożek (I LO)

Hesia Dulska – Zuzanna Szelling (III LO)

Julasiewiczowa – Oliwia Sciepuk (I LO)

Lokatorka – Klaudia Rządkowska (III LO)

Hanka – Karina Nowak (I LO)

Tadrachowa – Agata Żbikowska ( I LO)

Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna.
To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego.

Cieszy nas ogromnie postawa czytelnicza naszych uczniów. Dziękujemy, że byliście tego dnia z nami.