Narodowe Czytanie 2020 – „Balladyna” Juliusza Słowackiego

Dnia 5 września uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w dziewiątej odsłonie Narodowego Czytania – akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej. Lekturą wybraną na rok 2020 została „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Na chwilę przenieśliśmy się nad jezioro Gopło, gdzie boginka Goplana obudziła się z zimowego snu oraz do chaty wdowy, w której książę Kirkor spotkał pięknej urody panny: Alinę i Balladynę.

W postacie dramatu Słowackiego wcielili się:

Balladyna –  Oktawia Chwaszczewska ( III LO)

Alina – dyr. Magdalena Pielecka – Szafruga , Alicja Ścibura (IV TP)

Kirkor – Weronika Czorapińska (III LO)

Wdowa – p. Regina Pastucha

Goplana – p. Izabela Kępa

Skierka – Alicja Ścibura (IV TP)

Chochlik – Wiktoria Szymaniak (II LO)

Grabiec – dyr. Marcin Kępowicz

Fon Kostryn – Yegor Labinov (IV TP)

Filon,  Gralon – Zofia Sobiecka (II LO)

Kanclerz – Aleksandra Komarova (III TP)

Goniec – Kamil Myszkowski (II TP)

Żołnierz – Rafał Kostańczuk (II TP)

Sługa – Szymon Zięba (I LO)

Adaptacja tekstu i scenariusz –  p. Monika Szabat

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Utwór powstał w Genewie w 1834 roku, jego pierwsze wydanie miało miejsce pięć lat później w Paryżu. Dramat opowiada o ludzkiej naturze, mechanizmach władzy, konflikcie sumienia. Jego bohaterkami są dwie siostry: żądna władzy i bogactwa – Balladyna oraz będąca uosobieniem miłości i łagodności – Alina.

Cieszy nas ogromnie postawa czytelnicza naszych uczniów. Dziękujemy, że byliście tego dnia z nami.

Zobacz Galerię