Dzień Otwartych Drzwi w Pszczelej Woli

W dniu 22 kwietnia 2022 roku w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli odbyły się Dni Otwarte, podczas których odwiedziło nas ok.  150 gości z różnych zakątków naszego regionu, kraju a także z zagranicy. Byli to przyszli uczniowie wraz ze swoimi rodzicami, którzy mieli okazję spotkać się, porozmawiać z obecnymi uczniami, nauczycielami, zajrzeć we wszystkie szkolne zakamarki.

Podczas Dnia otwartego wszyscy zainteresowani  mogli zapoznać się z bogatą i atrakcyjną ofertą placówki. Nasza szkoła oferuje szerokie perspektywy rozwoju, przyciąga niepowtarzalną, przyjazną atmosferą, co czyni ją miejscem bezpiecznym i lubianym, to szkoła z długą, bo aż 77 letnią tradycją, szkoła, w której można rozwijać wszelkie zainteresowania od tych kierunkowych –  naukowych, przez sportowe, aktorskie, wokalne czy podróżnicze.

Szkoła w Pszczelej Woli jest miejscem spotkania wielu kultur i narodowości m. in. z Ukrainy, Kazachstanu, Białorusi i Rosji, co jest szansą na nawiązanie przyjaźni nie tylko z rówieśnikami z Polski,  poznanie tradycji i kultury, potraw charakterystycznych dla  innych krajów. Wielokulturowość wzbogaca całą społeczność szkolną.

W ZSR CKZ w Pszczelej Woli można zdobywać wiedzę i rozwijać swoje pasje w Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technikum Pszczelarskim, Technikum Urządzeń i Energetyki Odnawialnej, Technikum Agrobiznesu, Technikum Rolniczym i Liceum Ogólnokształcącym w klasie językowej, sportowej, jazdy konno lub piłki nożnej. Goście dowiedzieli się, że oprócz przygotowania do egzaminu maturalnego i zawodowego (nie bez znaczenia pozostaje fakt, że uczniowie kl. III TP kształcącej w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych zdali egzamin zawodowy w 100 %) można zdobyć dodatkowe kwalifikacje m.in. na operatora DRONA, operatora ładowarki przegubowej, w zakresie transportu żywych zwierząt czy poszerzać kompetencje cyfrowe ECCC DigComp.

Uczniowie naszej szkoły oprowadzali przybyłych gości pokazując  im bogatą bazę dydaktyczną szkoły, którą tworzą nowocześnie urządzone klasopracownie, nowoczesna sala gimnastyczna, boisko szkolne, siłownie, stajnia, ujeżdżalnia czy zmodernizowany internat mieszczący 230 osób.

Odwiedzający ten malowniczy zakątek Lubelszczyzny jakim jest Pszczela Wola, nasi goście mieli okazję szczegółowo zapoznać się z ofertą szkoły, wziąć udział w konkursach językowych, składania serwetek, mogli spróbować znakomitych produktów przygotowanych przez naszych uczniów pod okiem specjalistów, zmierzyć poziom BMI, skorzystać z porady specjalistów z dziedziny medycyny i ratownictwa medycznego.

Podczas Dni Otwartych można było także, dzięki studentom Uniwersytetu Przyrodniczego, uczestniczyć w warsztatach ze zdrowego żywienia i wygrać nagrody w licznych konkursach.

Zapraszamy do naszej szkoły pasjonatów pszczelarstwa, sztuki kulinarnej, sportu, w tym jeździectwa, a także tych, którzy chcieliby nie tylko kształcić się, ale także podróżować w ramach projektów edukacyjnych odbywać staże zagraniczne oraz praktyki zawodowe w kraju i za granicą Polski, doskonaląc jednocześnie znajomość  języków obcych. Szkoła umożliwia także działalność w wielu akcjach charytatywnych, doskonalących kompetencje miękkie tak pożądane obecnie na rynku pracy.

Joanna Szeterlak-Pryma

Nauczyciel ZSR CKZ w Pszczelej Woli