Bezpłatne audiobooki i e-booki w POLONA.PL

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Biblioteka Narodowa przy współpracy z Ministerstwem Edukacji oraz Ministerstwem Kultury przygotowała kilka tysięcy  nowych publikacji, które dostępne są bezpłatnie w cyfrowej bibliotece Polona.

W internetowej bibliotece Polona.pl znaleźć można skany i zbiory udostępniane przez Bibliotekę Narodową na wolnych licencjach. W głównej mierze znajdziemy tam publikacje, które mogą być udostępniane bezpłatnie, gdyż – zgodnie z obowiązującym prawem – wygasły do nich prawa majątkowe twórców. W ramach Priorytetu 4 udostępniono kilka tysięcy nowych e-booków.

Lektury udostępnione na Polonie podzielono na dwie kategorie: część 1 dotyczy szkół podstawowych, a część 2 szkół średnich. Książki można czytać online na stronie Polony, lub pobierać w postaci plików na czytniki e-booków. Dodatkowo przygotowano i bezpłatnie udostępniono 70 audiobooków znanych szkolnych lektur .

Jednym z najważniejszych uzupełnień w bazie Polony jest jednak zakup przez Bibliotekę Narodową licencji niewyłącznych do książek, które wciąż chronione są majątkowymi prawami autorskimi. W ten sposób uzupełniono bazę o kolejnych 120 polskich pisarzy i poetów. Do Polony trafiły m.in. utwory Zbigniewa Herberta, Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza, Stanisława Barańczaka, Jarosława Iwaszkiewicza, Antoniego Słonimskiego.

Zachęcamy do pobierania audiobooków i e – booków nie tylko dla przyjemności. W czasie epidemii pozwolą one wielu grupom – w szczególności uczniom i nauczycielom – w zdobyciu potrzebnych im materiałów do nauki i pozwolą na dostęp do treści w wygodnej formie. Pliki można pobrać z biblioteki cyfrowej polona.pl bez konieczności logowania. Wystarczy ze strony wybranego utworu kliknąć w ikonę „Pobierz”, widoczną w prawym górnym rogu. Polecamy.